Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 76

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 76

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 76
20.02.2021
89
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 76

Allah Resulü’nün (s.a.v.) oğlu İbrahim, on sekiz aylıkken vefat etmişti. Hz. Peygamber (s.a.v.), oğlunun vefatına çok üzülmüştü. İbrahim hastalandığında Resulullah (s.a.v.) evladının vefat edeceğini anlamış, sütannesinde olan oğlunun yanına gitmişti. Ashab-ı kiramdan Abdurrahman b. Avf (r.a.) şöyle anlatıyor: “Resulullah beni elimden tutup oğlu İbrahim’in bulunduğu hurmalığa götürdü. Resulullah (s.a.v.) oğlunu tuttu, kucağına oturttu ve çok ağladı. Sonra “Yavrum! Ben senin için Allah’tan gelen konusunda bir şey yapamam.” buyurdu. Onun ağladığını gören sahabiler, “Ya Resulallah! Sen bizi ağlamaktan men etmemiş miydin?” dediler. Hz. Peygamber (s.a.v.), “Ben ancak bağırıp çağırarak ağlamayı yasakladım. Bu, ancak bir rahmettir. Muhakkak ki merhameti olmayana merhamet edilmez. Ey İbrahim! Eğer bu hak bir emir, doğru bir vaat ve herkesin gideceği bir yol olmasaydı, son insan ilk insana kavuşmayacak olsaydı senin için bundan daha şiddetli yas tutardık. Biz elbette ki senin için hüzünlüyüz. Göz yaşarır, kalp hüzünlenir ama biz Rabb’imizin gazap edeceği bir söz söylemeyiz.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), torunları Hasan (r.a.) ve Hüseyin’i (r.a.) çok severdi. Kızı Fâtıma (r.a.) ile Hz. Ali’nin (r.a.) çocukları olan torunlarının, Efendimizin (s.a.v.) gönlünde ayrı bir yeri vardı. Onlar Peygamber Efendimiz (s.a.v.) için “cennet kokusu”, “göz nuru”ydu. Allah Resulü (s.a.v.), Hz. Hasan (r.a.) ve Hüseyin (r.a.) hakkında, “O ikisi, öpüp kokladığım çiçeklerimdir.” buyurmuştu. Resulullah’ın (s.a.v.) Hasan (r.a.) ve Hüseyin’e (r.a.) çok düşkün olduğunu, bütün herkes rahatlıkla gözlemlerdi. Allah Resulü (s.a.v.), söz ve davranışlarıyla zaten bunu herkese hissettirirdi. Torunlarına olan sevgisini, şefkatini, merhametini insanların yanında açıkça göstermekten çekinmezdi. Böylece aynı zamanda insanlara örnek olur, çocuklara nasıl davranılması gerektiğini gösterirdi. Resulullah (s.a.v.), torunları Hasan (r.a.) ve Hüseyin (r.a.) doğduğunda çok sevinmiştir. Torunlarının doğumunu duyunca hemen kızı Fâtıma’nın (r.a.) evine gelmiş, torunlarının kulağına ezan ve kamet okumuştur. Onlar için dua etmiştir. Torunları için akika kurbanı kesmiştir. Hz. Ali (r.a.) şöyle demiştir: Resulullah (s.a.v.), torunu Hasan için akika olarak bir koyun kurban etti. Fâtıma’ya (r.a.) da “Fâtıma! Onun başını tıraş et ve saçının ağırlığı kadar gümüşü sadaka olarak ver.” buyurdu.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), torunu Hz. Hasan (r.a.) doğduğu zaman kızının evine gelip “Bana torunumu gösterin. Onun adını ne koydunuz?” diye sormuştur. Onun, Harb olarak düşünülen adını Hasan olarak değiştirmiştir. Hüseyin (r.a.) doğduğunda da aynı şekilde “Bana torunumu gösterin. Onun adını ne koydunuz?” buyurmuştur. Adını yine Harb koymayı düşündüklerini öğrenince de torununa, Hüseyin adını vermiştir.

Sahabeden Ebu Hureyre (r.a.) der ki: Resulullah ile yürüyorduk. Beni Kaynuka çarşısına kadar yürüdük. Resulullah (s.a.v.) oradan, kızı Fâtıma’nın (r.a.) evine uğradı. Dışarıda bir yere oturdu. Torunu Hasan’ı (r.a.) kastederek “Ufaklık evde mi? Ufaklık evde mi?” diye seslendi. Bir süre bekledi. Çünkü annesi onu giydirip saçını başını taramıştı. Sonra torunu Hasan geldi. Dedesine sarıldı. Resulullah (s.a.v.) torununu sevgiyle kucakladı. Sonra da “Allah’ım! Ben bunu seviyorum, sen de sev. Onu seveni de sev.” buyurdu.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 76

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 76Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 76Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 76Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 76Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 76,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.