Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20
08.02.2021
126
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) dünyaya gelince onu, birkaç gün Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe emzirdi. Dolayısıyla Efendimizin (s.a.v.) ilk sütannesi Süveybe’dir.

Âmine, oğlunu dünyaya getirdiğinde ona uzun süreli bir sütanne arıyordu. Çevre köylerden kadınlar, sütannelik yapmak için çocuk almak üzere Mekke’ye gelmişlerdi. Ancak Âmine, küçük ve sevimli yavrusuna sütanne bulmakta oldukça zorlandı. Çünkü kadınlar, bebeğin babasının olmadığını öğrenince “Annesi bize ne verebilir ki?” diye düşünüyorlardı. İstedikleri ücreti alamayacaklarını düşünerek bu küçük yavruyu almaktan vazgeçiyorlardı.

Merkebi yorulduğu için geride kalan ve şehre diğer kadınlardan geç gelen Sa’doğulları kabilesinden Halime adında bir hanım, Mekke’ye geldiğinde bütün çocukların sütanneye verildiğini gördü. Sütanneye verilmeyen sadece Peygamberimiz (s.a.v.) kalmıştı. Halime, onun yetim olduğunu öğrenince önce alıp almamakta tereddüt etti. Sonra kocası Haris’e danıştı. Kendisi, bir çocuk almadan köyüne dönmeyi istemediğini eşine söyledi. Haris de “Sen bilirsin.” deyince Peygamber Efendimizi (s.a.v.) alıp köyüne götürdü. Hz. Muhammed (s.a.v.), sütannesinin evine huzur, bolluk ve bereket getirdi. Halime ve ailesi onu çok sevdiler. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de burada oldukça mutlu bir dört sene geçirdi. Süt kardeşleriyle iyi ilişkiler içinde oldu, onlarla oyunlar oynadı.

Halime, Âmine ile anlaşmasına göre Sevgili Peygamberimize (s.a.v.) iki yıl bakacaktı. Anlaşma gereği Halime, iki yılın sonunda Hz. Muhammed’i (s.a.v.) annesine getirdi. Halime onu çok seviyor ve yanında biraz daha kalmasını istiyordu. O dönemde Mekke’de yaygın bir şekilde taun (veba) hastalığı vardı. Halime, Âmine’ye şöyle dedi: “Ey şefkatli ana! Onu bize bırak, yanımızda kalsın. Çünkü biz, Mekke taunundan ona zarar gelir diye korkuyoruz.” dedi. Âmine de bu teklifi kabul etti. Hz. Muhammed (s.a.v.) sütannesinin yanında kalmaya devam etti.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), sütannesinin yanında dört yıl kaldı. Bu süre içinde; Halime, kocası Hâris, onların çocukları Şeyma, Abdullah ve Üneyse Hz. Muhammed’e (s.a.v.) çok iyi davrandılar. Peygamberimiz (s.a.v.) süt kardeşleriyle çok iyi anlaştı, onlarla güzel vakit geçirdi, oyunlar oynadı. Dört yılın sonunda Hz. Muhammed (s.a.v.), annesine teslim edildi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) dört yaşından sonra annesiyle kaldı.

PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.)

  • Sütannesi: Halime
  • Süt kardeşleri: Şeyma, Abdullah, Üneyse
  • Süt babası: Hâris

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 20Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.