Sıfıra Doğru Kitap Özeti

Sıfıra Doğru Kitap Özeti

Sıfıra Doğru Kitap Özeti
26.12.2020
89
A+
A-

Sıfıra Doğru Kitap Özeti

Sıfıra Doğru, Agatha Christie’nin farklı kurgusuyla dikkati çeken ve cinayetin başlangıç değil bir sonuç olduğundan yola çıktığı polisiye eseridir. Kitapta, cinayetin ve cinayete katılanların tıpkı kader gibi bir araya gelmiş olduğu anlatılarak, farklı bir bakış açısı işlenmiştir. Sıfıra Doğru, katili bulmak için en geriden yani sıfır noktasından olaylara bakmak gerektiğinden yola çıkılarak yazılmış, sade ve akıcı anlatımı ile sonuna kadar elden düşmeyen temposu ile okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır.

Zeki ve sportif karakterimiz Nevile Strange, eski eşi Audrey Strange ve yeni eşi Kay Strange’i , eskiden beri tanıdığı yaşlı kadın Camilla Tressilian’ın kendi köşkünde düzenleyeceği davette, ikisini tanıştırıp arkadaş olmalarını sağlamak ister. Fakat Kay bunu kesin bir dille istemediğini belirt ve katiyen o kadınla arkadaş olmayı reddeder. Audrey’i her ne kadar kıskanmadığını söylese de içten içe kıskanıyor ve kocasının eski eşi ile birlikte bırak aynı köşkte iki hafta kalmayı, aynı ortamda bile bulunmaya tahammül edemeyeceğini biliyordu. Fakat Audrey zaten her sene o köşke davet edilmektedir, çünkü Leydi Tressilian kendisini çok sever ve sayardı. Nevile’in yeni eşi Kay Strange’den ise hiç hazzetmez, kendisini de bu köşke tamamen incelik olsun, Nevile gücenmesin diye çağırır. İşin aslı o köşkte bulunan kimse Kay’i sevmez, fakat şaşılır derecede güzel oluşuna imrenirler. Yazar tam olarak baş döndürücü bir güzelliğe sahip, insan kullanmayı bilen ve sinsi planlar kurabilecek zekaya sahip, aynı zamanda paraya önem veren bir kadın profili oluşturmak istemiş ve bunda da başarılı olmuş. Böylece diğer karakterlerin hazzetmeyeceği ve sadece sevip değer verdikleri insan için aynı yerde bulunmaya tahammül edecekleri bir karakter meydana gelir. Nevile’in yeni eşine kıyasla Audrey sessiz, içine kapanık bir karakterdir. Kocasını ayartıp kendisinden boşanmasına sebep olan o kadına bile her zaman iyi niyetle yaklaşır, kadının yaptığı tüm imaları görmezden gelir, bir tatsızlığa sebep olmaktan ölesiye korkardı.

Hepsi köşke geldikten sonra ortama uzun süren bir sessizlik hakim olur. Bunu fırtına öncesi sessizlik olarak da adlandırabiliriz. Birlikte yedikleri ilk akşam yemeğinden sonra beklenmedik ama sebebi tahmin edilebilir bir ölüm gerçekleşir. Bu ölüme neyin neden olduğu az çok bilindiği için kimse üzerinde durmaz fakat daha sonra aniden yaşanan bu ölüm tekrar su yüzüne çıkar ve etrafındaki herkesi içine çeken bir girdap haline gelir. Elbette her zaman tehlikeli sularda yüzmeyi seven katilimiz de boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve bundan –şimdilik- kurtulur. Daha sonralarda ise bu ölümün aniden yaşanmadığı, aksine basitçe işlenmiş bir cinayet olduğu üzerinde durulur.

Nevile’in eski eşinin o köşkte bulunmasının Kay’i rahatsız ettiği kadar aynı şekilde Kay’in eski sevgilisi Ted Latimer’in de orada bulunması Nevile’i rahatsız etmektedir fakat bunun üzerinde çok durmaz çünkü Ted her zaman Kay’e umutsuz bir aşkla bağlı olmuştur. Kay ise Audrey’den neredeyse elini kana bulayacak kadar nefret ediyordur. Nevile’in ikisinin arkadaş olmasıyla ilgili yaptığı plan başarısız olmuş, hatta herkesin içindeki bazı duyguları körüklemiştir.

İlerleyen zamanlarda esas cinayetimiz meydana gelir ve hiçbir şey, hiç kimse eskisi gibi kalmaz. Katilin kim olduğu, cinayet silahı ve cinayetin işlendiği saat apaçık ortadadır fakat başmüfettiş Battle, tüm bunun herkesi katilin başka biri olduğuna inandırmak için asıl katilin kurduğu bir komplo olduğu teorisinin üzerinde durur . Daha sonra farklı deliller de ortaya çıkar ve herkes katilin başka biri olduğuna emin olur. Başmüfettiş Battle hala bunların zekice planlanmış bir komplo olduğunu düşünmektedir ve asıl katil yakalanana kadar da bu işin peşini bırakmaz.

Sıfıra Doğru Kitap Konusu

Ünlü tenisçi Nevile Strange ve karısı Kay mutlu bir evlilik sürmektedir. Nevile Audrey ile karşılaştıktan sonra akrabası Lady Tresslian’ı aynı zamanda ziyaret etmeleri gerektiğini karısı Kay’e söyler ve eylül ayında Lady Tresslian’ın evinde herkes bir araya gelir. Herkes çok gergindir.

Bir akşam birçok konuğun olduğu sırada yaşlı avukat Mr. Treves geçmişte işlenen bir cinayeti anlatır Bu bir çocuğun işlediği cinayettir. Daha sonra Mr. Treves otelinde kalp krizi geçirir ve ölür.

Daha sonra Lady Tressilian odasında vahşice öldürülür. Acaba Mr. Treves da mı öldürülmüştü?Bu cinayetlerin yıllar önceki o olayla bir ilgisi var mıydı?

Bunları aydınlatacak yegane kişi Başkomiser Battle’dır.

Sıfıra Doğru Kitap Açıklaması

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yazı hayatına atılmış olan Agatha Christie tüm dünyada polisiye romanların kraliçesi olarak bilinir. Özellikle, yarattığı ufak tefek bir adam olan Belçikalı dedektif Hercule Poirot polisiye roman literatüründe en bilinen ve sevilen kahramanlarından biridir.

Tüm dillere çevrilen yetmiş yedi dedektif romanı ve öykünün satışları milyonlarla ifade edilmektedir.

Nevile Strange yeni karısı Kay’la çok mutludur. Eylülde Martı Burnu’ndaki halasını ziyaret etmeyi düşünmektedir. Ama aynı zamanda Nevile’in eski karısı Audrey’de orada olacaktır.

Agatha Christie’nin ölümsüz eserlerinden Sıfıra Doğru okuyucuyu başından sonuna dek heyecanlı kılmayı başarıyor.

Sıfıra Doğru Arka Kapak

Nevile Strange yeni karısı Kay’la çok mutludur. Eylülde Martı Burnu’ndaki halasını ziyaret etmeyi düşünmektedir. Ama aynı zamanda Nevile’in eski karısı Audrey’de orada olacaktır.

Agatha Christie’nin ölümsüz eserlerinden Sıfıra Doğru okuyucuyu başından sonuna dek heyecanlı kılmayı başarıyor.

Sıfıra Doğru Kitap Yorumları

Yıllardır Agatha Christie romanları okurum. Bir gecede iki kitap bitirmişliğim bile vardır hatta. Az çok tarzını bildiğimi söyleyebilirim sanırım, sayısız kitaptan sonra. Ama bu kitap başka, gerçekten başka. Yazarın ne zaman yazdığını bilemiyorum, ama felsefesi itibariyle sanki son kitaplarındanmış gibi düşündüm, ya da hayatındaki dönüm noktalarından birinde yazmıştı, kim bilir… İşin özü, hayatta her şeyin bir sebebi var, ne zaman nerede olduğunuz gibi, hatta belki de o an sizin varoluş sebebiniz bile olabilir… Bu kitap tuhaf bir şekilde içimi burktu, şiddetle tavsiye ederim, cinayet romanı sevmeseniz bile…

Yazarın kitaplarının büyük bir bölümünü okudum. Özellikle bu kitabına bayıldım. Sonuna kadar katilin kim olduğu hakkındaki fikrim sürekli değişti. Çünkü A.C. her seferinde başka bir kanıt ortaya çıkararak katilin başka biri olduğunu düşünmemizi sağlıyordu. Böylece kitabı hiç elimden bırakmadan tek bir kerede bitirdim. Bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. A.C.’nin kesinlikle okunması gereken kitaplarından biri.

Katil çok zeki; ama kitabın başında, Agatha Christie’nin kitabı yine şaşırtıcı bir sonla beklenmeyen bir kişinin katil olduğu gerçeğiyle bitireceğini biliyorsunuz. Cinayetin de çok akıllıca bir plan olduğunu da biliyorsunuz. Buradan akıl yürüterek katil rahatlıkla anlaşılıyor. Ama bence katilin kim olabileceğini hiç düşünmeden kitabı okursanız kitap çok büyük zevk verecektir. Tavsiye ederim.

Agatha Christie – Sıfıra Doğru Özet

Kitabın Yazarı: Agatha Christie
Kitap Türü: Yabancı Romanlar, Polisiye Romanlar, Macera Romanları
Yayınevi: Altın Kitaplar
Yayınlandığı Yıl: 2003
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9789752101739
Orjinal Adı: Towards Zero
Çeviren: Gönül Suveren
İlk Yayınlanma Tarihi: Haziran 1944

Agatha ChristieAltın KitaplarKitap ÖzetiKitap ÖzetleriMacera RomanlarıPolisiye RomanlarRoman ÖzetiRoman ÖzetleriSıfıra DoğruSıfıra Doğru Kitap ÖzetiSıfıra Doğru ÖzetYabancı Romanlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.