Odunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan kömürü ile karakalem resim yapılan küçük ağaç nedir?

Odunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan kömürü ile karakalem resim yapılan küçük ağaç nedir?

Odunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan kömürü ile karakalem resim yapılan küçük ağaç nedir?
20.01.2021
244
A+
A-

Odunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan kömürü ile karakalem resim yapılan küçük ağaç nedir?

Ana yurdu Asya’nın dağlık bölgeleri olan, bazı türlerinde yaprakları kışın dökülen, odunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan, kömürü ile kara kalem resim yapılan küçük bir ağaçtır.

İĞ AĞACI – PAPAZ KÜLAHI – PAPAZ TAKKESİ

3 ile 6 metre boyundadır; nadiren 10 metreye kadar uzar. Gövdesinin çapı 20 cm kadardır. Bu ağacın Avrupa’da yetişen alt türü sert dokusu ve çok keskin köşeli kesilebilme özelliğiyle geçmişte iğ yapımında kullanılmaktaydı. Genellikle parlak pembe tonlarındaki meyveleri zehirlidir.

Euonymus europaeus, fener mili, Avrupa mili veya ortak fener mili, Celastraceae familyasında, Avrupa’nın zengin bölgelerinde yaşayan, besin açısından zengin olan, kenarlarda yaşadığı eğilimli bir bitki türüdür. , kireçli ve tuz bakımından fakir topraklar. Yaprak döken bir çalı veya küçük bir ağaçtır.

6 m`ye kadar ulaşabilen, kışın yapraklarını döken, çalı veya ağaççık formlu odunsu bir türdür. Genç sürgünler düz ve yuvarlak, genellikle pürüzsüz; uç tomurcuk iğsi, 9-18 mm, tomurcuk kabukları birbirinden farklı boydadır. Yapraklar 8-17 cm boyutlarda, genellikle ters yumurtamsı, tüysüz, sıklıkla ucu aniden sivrilen, çok inceden inceye testere dişlidir. Talkım genellikle birden fazla çiçekli; çiçek genellikle 4-5 parçalı; taç yapraklar yeşilimsidir. Meyve genişçe kanatlı, sarkık; tohum portakal rengi tohum zarfı ile kaplıdır.

Celastraceae familyasındandır. Diğer adları papaz külahı, papaz takkesi, iğcik.

5-6 m boylarında kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Karşılıklı dizilişli yaprakların koltuklarında salkım halinde çiçekler açar. Etli kapsül  şeklindeki turuncu-kırmızı meyveleri yapraklar döküldükten sonra hoş bir görünüm sergilediği için Türkiye’nin doğusundan batısına süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bileşiminde reçine, aspargin, evonimin bulunur. Sarımsı beyaz sert odunundan iğ, kürdan ve tahta çivi yapılır. Meyvesi idrar arttırıcı, kabızlık giderici ve kusturucudur; özellikle kabızlık çekenler için etkilidir. Kökünün kabuğuyla reçinesi de kullanılır.

Türkiye’de 4 tür halinde bulunan Eunymus cinsinden olan çok yıllık bu ağacımsı-çalı türü, deniz seviyesinden 1600 m yüksekliklere kadar olan Avrupa’nın büyük kısmı ile Kafkaslar’da ve Türkiye’de çalılıklar, kıyılar ve ormanlarda yetişir. Ülkemizde Trakya, Karadeniz, İç Anadolu’nun bir kısmı ve Akdeniz Bölgesi’nde görülür. Çiçeklerini Nisan-Haziran aylarında açar.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve Cevaplarıİğ Ağacıİğ Ağacı Nasıldırİğ Ağacı Ne Demekİğ Ağacı NedirOdunu tornacılık ve kaplamacılıkta kullanılan kömürü ile karakalem resim yapılan küçük ağaçPapaz KülahıPapaz Külahı NasıldırPapaz Külahı Ne DemekPapaz Külahı Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.