Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16
17.02.2021
2.421
A+
A-

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

Biyoloji ve Canlıların Ortak Özellikleri

Biyoloji, yaşam anlamına gelen bios ve bilim anlamına gelen logos kelimelerinden oluşan bir kavramdır. Günümüzdeki anlamıyla yaşam bilimi olarak kullanılan biyoloji; canlıların yapısını, davranış şeklini, birbirleriyle olan ilişkisini, yeryüzündeki dağılışını ve cansız faktörlerle ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Biyolojinin araştırma, inceleme ve uygulama alanı oldukça geniştir. Bu sebeple birçok alt bilim dalına ayrılmıştır. Bu alt bilim dalları, kendi konusuna göre ayrıntılı çalışmalarını sürdürür ve bilimsel çalışma sonuçlarını diğer bilim dallarıyla paylaşır. Bu paylaşımlardan tıp, veterinerlik, diş hekimliği, çevre mühendisliği, genetik mühendisliği, eczacılık, ziraat, uzay biyolojisi gibi bilim dalları da faydalanır. Biyoloji bilimi ile ilgili çalışmalar bu bilim dalının güncel hayatla nasıl iç içe olduğunu da gösterir.

Biyoteknoloji ve genetik mühendisliği çalışmalarında kullanılan DNA teknolojileriyle bitki, hayvan ve mikroorganizmalar geliştirilerek doğada hazır bulunmayan ya da yeteri kadar üretilemeyen ürünler elde edilir. Besin değeri daha yüksek olan sebze ve meyvelerin üretilmesi, hastalıkların tedavisinde yan etkisi daha az olan yeni ilaçların geliştirilmesi, endüstriyel ürünlerin daha ucuz yöntemlerle üretilmesi ülke ekonomisine ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlayan örneklerdir. Genetik alanında yapılan çalışmalarla insan genomunda yer alan genlerin tespit edilmesi kalıtsal hastalıkların tedavisi için çözüm oluşturur.

Fosil yakıtlar tükendiğinde insanların enerjiyi nereden ve nasıl üreteceği, güncel hayatta karşılaşılan problemlerden biridir. Biyolojik çalışmalarla bu soruna çeşitli çözümler üretilmektedir. Bunlardan birisi biyodizel yakıt üretimidir. Biyodizel yakıt; ayçiçeği, kanola tohumu, hindistan cevizi, palmiye gibi bitkilerden elde edilir. Fakat bu gibi tarım ürünlerinden yakıt elde etmek hem maliyetli olduğundan hem de gıda sıkıntısını artıracağından tercih edilmez. Biyodizel yakıt elde etmenin en uygun yöntemi, endüstriyel gıda üreticilerinin ve büyük restoranların atık bitkisel yağlarını kullanmaktır. Atık yağlardan biyodizel üretiminin maliyeti düşüktür ve çevre temizliğine katkı sağlar. Biyodizel yakıtların yanması sonucu atmosfere verilen karbondioksit (CO2) gazı, normal dizel yakıtlara göre %50 oranında daha azdır. Biyodizel yakıtların üretiminde atık yağlar önemli yer tuttuğundan atık yağların toplanması gerekmektedir. Ülkemizde atık yağların toplanmasıyla ilgili ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Enerji kaynaklarının tüketimini azaltacak bir diğer çözüm yolu da biyogazdır. Biyogaz, hayvan gübreleri ve bitki atıkları gibi her türlü organik maddenin oksijensiz solunum sonucu üretilen bileşiminde metan ve karbondioksit olan bir gaz karışımıdır.

Biyologlar, tarımsal zararlılarla mücadele etmede kimyasal değil biyolojik yöntemleri kullanmak ister. Kimyasal mücadelede kullanılan bazı tarım ilaçları suda çözünmediğinden doğada birikerek canlılara zarar verir. Biyolojik mücadelede doğada zaten var olan denge unsurları esas alınır. Doğal ortamda tarım ürünlerine zarar veren canlı sayısı arttığında bu zararlılarla beslenen diğer canlıların sayısı da artar. Böylece biyolojik mücadele ile zararlı canlıların sayıları kontrol altında tutulmuş olur.

Düşünelim-Tartışalım

2016 yılı Dünya Gıda Günü teması, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından:“İklim değişiyor, gıda ve tarım da değişmeli!”şeklinde belirlenmiştir. Buradan hareketle bilim insanları, iklim değişiklikleri ile ilgili önlem alınmadığı takdirde dünyanın bazı bölgelerinde gıda sıkıntısı yaşanabileceğini öngörmektedir. İklim değişikleri sonucunda oluşabilecek gıda sıkıntısı probleminin çözümüne biyolojinin katkıları neler olabilir? Sınıf arkadaşlarınızla tartışınız.

Biyoloji bilim dalı olarak canlılar ve özellikleri ile bilgiye ulaşmamızı sağlar. Bu sayede bitki ve hayvanların uygun ortam ve hangi iklim koşullarında yaşayacağını bilebiliriz. Buna göre yetiştirilen tarım ürünleri ve hayvanlar için uygun kara parçalarında yetiştirilmesinin önceliğini biyoloji atabilir.

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri9. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji 9. Sınıf CevaplarıFen Lisesi Biyoloji 9. Sınıf ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 16Fen Lisesi Biyoloji Kitabı CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16Meb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 16Sayfa 16,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.