Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21
25.11.2020
179
A+
A-

Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

UZAY TEKNOLOJİLERİ

Uzay gözlemlerinin geçmişi, tarih öncesi çağlara kadar uzanır. O zamanlar çıplak gözle yapılan bu gözlemler 17. yüzyılda teleskobun icadı ile büyük hız kazandı. Uzay araştırmalarında teleskobun kullanılmaya başlanmasından sonra yeni yıldızlar, galaksiler keşfedildi ve incelendi. Teknolojinin ilerlemesi ile uzay araştırmaları uzaydan yapılmaya başlandı. Bu gelişmelerle beraber uzay araştırmaları için uzay roketi, uzay mekiği, uzay sondası gibi birçok teknolojik araç üretildi.

Uzay İstasyonu: Dünya yörüngesinde dolaşan büyük uzay araçlarıdır. İçinde astronotların yaşayabileceği bir ortam bulunur. Birçok bilim dalı için uzayda laboratuvar olarak kullanılır. Bu istasyonlar, deney ve araştırmaların uzaydan yapılmasına imkan sağlar. Günümüzde uzaydaki en önemli istasyon Uluslararası Uzay İstasyonu’dur. Birçok ülkenin ortak çalışması sonucu yapımı tamamlanmış olan Uluslararası Uzay İstasyonu günümüzde görevine devam etmektedir.

Uzay Roketi: Roketler, uç kısmı uçuşu kolaylaştıracak şekilde yapılmış; yakıt, motor ve egzozdan oluşan silindir şeklinde araçlardır. Uzaya uydu veya uzay aracı yollamak için kulanılır. Roketler taşıdıkları yakıtın yanması sonucu oluşan gazın itme kuvvetiyle havalanır.

1950’lerden sonra roketlerle uzaya gönderilen araçlar sayesinde uzay araştırmalarında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Uzay Mekiği: Dünya ile uzay istasyonları arasında astronotların gidip gelmesini sağlayan ve tekrar kullanılabilir şekilde üretilen araçlardır. Uzay roketlerinin sadece bir defa kullanılması maliyetin yükselmesine ve zaman kaybına sebep oluyordu. Bilim insanları, roket gibi havalanan ve uçak gibi iniş yapabilen, tekrar kullanılabilen bir araca ihtiyaç duydular. Bu ihtiyaç, ilk uzay mekiğinin üretilmesiyle karşılanmış oldu.

İlk uzay mekiğinin 1981 yılında kullanılmasıyla yüksek maliyetlerin ve zaman kaybının önüne geçildi. İlk uzay mekiği Columbia (Kolumbiya) adını taşıyordu.

Uzay Sondaları: Uzay boşluğunda dolaşarak uzay araştırmaları için bilimsel veriler toplayan araca uzay sondası denir. Bu sondalar gök cisimlerine ya da uzay boşluğuna gönderilir. Uzay sondalarında astronot bulunmaz. Üzerlerindeki cihazları kullanarak gezegenler, takımyıldızlar ve diğer gök cisimleri hakkında veriler toplar. Bu verileri üzerinde çalışılması için dünyaya gönderir.

Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Cevapları7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Fen Bilimleri Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21Meb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 21

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.