Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 92

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 92

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 92
26.11.2020
119
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 92

Peygamberimizin söylediklerini dinleyen amcası Ebu Talib, kalbi; inanç, cesaret ve kararlılıkla dolu olan yeğenine şöyle dedi:

– Sevgili yeğenim, git istediğini söyle! Allah’a yemin ederim ki seni asla onlara teslim etmem, seni korumaya devam ederim.

Peygamberimiz, Mekkeli müşriklerle yapılan savaşlarda azim, cesaret ve kararlılığını ortaya koymuştu. Uhud Savaşı’nda Müslümanların ordusu büyük kayıplar vermişti. Kendisini öldürmek isteyenlerin saldırıları sonucunda Peygamberimiz de yaralanmış, ordu dağılma noktasına gelmişti. O, bu durumda bile cesaretini kaybetmemiş, dağılan orduyu toplayıp Uhud Dağı’na doğru geri çekerek büyük bir bozgunu önlemişti.

Medineliler bir gece şiddetli bir çığlık sesi duydular. Endişe ile sokağa fırlayan halk, korkudan ne yapacağını şaşırdı. Şaşkınlık içinde etraflarına bakınırken Peygamber Efendimizi gördüler. Peygamberimiz sesi duyunca Ebu Talha’nın evinin önünde duran ata eğersiz bir şekilde bindiği gibi sesin geldiği tarafa doğru son sürat gitmiş, tehlike olmadığını anlayınca da geri dönmüştü. Peygamberimizi karşılarında görünce şaşıran insanlar:

– Nereden geliyorsunuz? Yoksa ne olduğunu öğrenmek için tek başınıza sese doğru mu gittiniz? diye sordular. Kılıcı omzunda asılı olan Peygamberimiz gayet sakin bir hâlde:

– Korkacak bir şey yok, sakin olun! buyurarak insanları rahatlatmaya çalıştı. Sevgili Peygamberimizin bu cesareti karşısında oradakiler hem şaşkınlık hem de hayranlık içinde kaldılar.

Sevgili Peygamberimiz cesur bir insandı. Ancak onun cesareti yalnızca düşmanla mücadeleyle sınırlı değildi. Haksızlıklar ve zulümler karşısında da cesaretini kaybetmeyen Allah Resulü; “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.” diye düşünmez, başkalarına yapılan haksızlıklar için de sonuna kadar mücadele ederdi. Müşriklerin öldürmek için defalarca üzerine gittikleri Peygamber Efendimiz, baskının zirvede olduğu zamanlarda bile adalet için mücadeleyi bırakmadı. O dönemlerde Mekke’ye ticaret için gelen bir adamın malını gasp eden Ebu Cehil’in karşısına cesurca çıktı ve adamın parasını vermesini istedi.

Cesaret, başarıya giden yolda önemli bir erdemdir. Cesur insan, karşısına çıkan engelleri daha kolay aşar ve haksızlıklara karşı daha kolay mücadele edebilir. Müslümanlar da Peygamberimizin cesaret ve kararlılığını örnek almalıdır.

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 92Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 92Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 92

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.