Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 132

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 132

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 132
02.12.2020
69
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 132

pervaz: Kapı, pencere vb. yerlerin kenarlarına geçirilen ensiz parça.

pusu: Birine saldırmak için saklanarak beklenilen yer.

put:
1. Bazı ilkel toplumlarda doğaüstü güç ve etkisi olduğuna inanılan canlı veya cansız nesne.
2. Kendisine tapılmak, ibadet edilmek üzere taş, ağaç, maden, toprak vb. şeylerden yapılmış olan heykel, resim ve oymalar.

putperestlik:
1. Puta tapma, şirk ve küfür içinde bocalama.
2. Allah’a (c.c) yapılması gereken ibadeti, ona gösterilmesi gereken saygı ve sevgiyi, Allah’ın (c.c) dışında ilah kabul edilen herhangi bir varlığa gösterme, tapınma.

rahmet: Bütün varlıkların iyiliğini arzu edip onlara her türlü yardımda bulunma isteği.

Ravza-i Mutahhara:
1. Hz. Peygamber’in kabrinin bulunduğu yer.
2. Hz. Peygamber’in Medine’deki mescidinde, kabri ile minberi arasındaki “tertemiz gül bahçesi” anlamına gelen bölüm.

razı olmak: Uygun bulmak, beğenmek, benimsemek, istemek, kabul etmek.

rızık:
1. Kendisinden faydalanılan her şey.
2. İnsan ve diğer canlıların beslenip yaşayabilmeleri için yedikleri ve içtikleri her şey.

sabır: Hoşa gitmeyen olaylar, nefse ağır gelen şeyler ve insanı zorlayan durumlar karşısında ruhsal dengeyi bozmamak için, dünya ve ahiret yararlarını düşünerek insanın kalbinde yer tutan sükûnet ve dayanma kuvveti, Allah’a (c.c) sığınıp güvenerek bela ve felaketlere direnç gösterme.

sadak: İçine ok konulan torba veya kutu biçiminde kılıf.

sadakat:
1. Dostluk, bağlılık, güven duyma, vefalı olma, sözünde durma, doğruyu söyleme.
2. Sevdiği birisini yalnızca Allah (c.c) rızası için sevme, maddi bir çıkar gözetmeme, sevdiği kişiye karşı içtenlikle davranma ve kendisine iyilikte bulunan kimsenin iyiliğini hiçbir zaman unutmama.

sahabe: sahabinin çoğulu.

sahabi: Hz. Peygamber zamanında yaşamış, Müslüman olarak Peygamberi çok kısa bir süre olsa da görmüş, onun sohbetinde bulunmuş ve yine Müslüman olarak ölmüş kimse.

salâ: Müslümanları bayram ve Cuma namazına çağırmak, kandilleri duyurmak veya bazı yerlerde cenaze için kılınacak namazı dost, akraba ve komşulara haber vermek amacıyla okunan salatüselam.

salâtüselam:
1. “Allah’ın (c.c) rahmeti ve bereketi, Hz. Muhammed’in (s.a.v), ailesinin ve ona iman edenlerin üzerine olsun.” anlamında “Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed” biçimindeki dua cümlesi.
2. Hz. Peygamber’in sağlığında onun sıhhat ve afiyet içerisinde olmasını arzu etmek, Allah (c.c) katındaki derecesinin daha da artmasını istemek ve Allah’ın (c.c) ona olan bağışlarının ahirette çoğalmasını dilemek için yapılan dua cümlesi.

sancak: Çoğunlukla askerî birliklere verilen yazı işlemeli, kenarları saçaklı ve gönderli bayrak.

salavat: ‘Allah’ın rahmeti ve bereketi, Hz. Muhammed’in, ailesinin ve ona iman edenlerin üzerine olsun.’ anlamında ‘Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed’ biçimindeki dua cümlesi.

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 132Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 132Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 132

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.