Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36
07.11.2020
147
A+
A-

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Ayrıca Lokman suresinde Allah’ın (c.c.), gökyüzündeki ve yeryüzündeki birçok varlığı biz insanların yararlanması için yarattığı, bize sayısız nimet verdiği belirtilmektedir. Araştırma ve sorgulama yapılmaksızın bir davranışın amaçsızca taklit edilmesi eleştirilmektedir.

Lokman suresinde Allah’ın (c.c.) gücünün de bilgisinin de sınırsız olduğu vurgulanır. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ın’dır (c.c.). Asıl övülmeye layık olan da odur.

“Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yine Allah’ın sözleri (yazmakla) tükenmez. Şüphe yok ki Allah mutlak galip ve hikmet sahibidir.” (Lokman suresi, 27. ayet.) Yukarıdaki ayetten ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Maddeler hâlinde yazınız.

 1. Allah’ın birliğinin, büyüklüğünün işaretleri sayılamayacak kadar çoktur.
 2. Allah’ın bilgisi, büyüklüğünün âlametleri o kadar çoktur ki bunları yazmak için denizler mürekkep olsa da yetmez.
 3. O’nun mülkü, ilim ve hikmetidir. Allah Teâlâ’nın mülkü, ilim ve hikmeti sınırsızdır. İnsanoğlunun bunları saymaya ve yazmaya gücü yetmez.
 4. Bütün kulların ilmi bir araya gelse, Kulların ilmi, Allah’ın ilminin yanında bütün denizlerdeki bir damla bile değildir.”

Allah (c.c.), bu dünyada yararlandığımız her şeyi bizi sevdiği ve düşündüğü için yaratmıştır. Onun emirlerini yerine getirmemiz, en başta bizim mutluluğumuz için gereklidir. Bu sebeple bizi yaratan Allah’ın (c.c.) isteklerine uymalıyız. Bu dünyada onun bizden istediği gibi iyi bir insan olarak yaşamaya özen göstermeli, ahiret hayatımız için bu dünyada hazırlık yapmalıyız. Çünkü kıyamet gününde hiç kimsenin birbirine faydası dokunmayacak ve herkes yaptıklarının karşılığını görecektir.

Surenin son ayeti bize yine Rabbimizi tanıtıyor: “Kıyametin vaktini sadece Allah (c.c.) bilir. Yağmuru o yağdırır, anne rahmindeki çocuğun durumunu (ve nasıl bir canlı olarak hayat süreceğini) o bilir. Hiç kimse yarın ne yaşayacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz Allah (c.c.) her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.”

Kur’an’dan Dualar Öğreniyorum

Büyükleriniz size ne gibi öğütler veriyor? Bunları arkadaşlarınızla paylaşınız.

 1. Sabırlı olun.
 2. Çalışkan olun.
 3. Çok okuyun.
 4. Aceleci davranmayın.
 5. Hırslı olmayın.
 6. Dürüst olun.
 7. Yalan konuşmayın.
 8. Çalmayın.
 9. Haksızlık yapmayın.
 10. Adil, merhametli, vicdanlı ve insaflı olun.
 11. Zalime karşı dik durun.
 12. Mücadele etmeyi asla bırakmayın.
 13. İyiliğin yayılması için çalışın.-
 14. İnsanların güvenini kazanın.

İnsan niçin dua eder? Duanın yararları nelerdir?

Dua, Allah ile insan arasında yakınlaşmayı sağlar. İnsanlar kendileri, yakınları ve sevdikleri için Müslümanların iyiliği için dua ederler. Dua Müslümanlar arasındaki dayanışmayı arttırır. Dua kişiyi mutlu ve huzurlu kılar. Dua, Allah katında değerimizi arttırır. Dua ile Allah’a şükrederiz. Dua, rızkın genişlemesine, sağlığın artmasına, ömrün bereketlenmesine vesile olur. Dua, hazinesi sonsuz, kerem ve ihsanı bol olan Allah’tan istemektir. O, bir şeye “ol” deyince olur. Bir isteğinin yerine getirilmesiyle O’nun hazinesi eksilmez.

Dua, insan ile Allah (c.c.) arasındaki en güçlü bağdır. Müslümanın en büyük destekçisi, ibadetin özüdür. Bizi Rabbimize yöneltir. Allah (c.c.) ile dua yoluyla iletişim kurarız. Hiçbir aracı olmadan her an Allah’a (c.c.) dua edebiliriz.

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıKuranı Kerim 5. Sınıf CevaplarıKuranı Kerim 5. Sınıf ÇözümleriKuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıKuranı Kerim Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36Kuranı Kerim Ders Kitabı ÇözümleriKuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 36Kuranı Kerim Kitabı CevaplarıKuranı Kerim Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36Meb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 36Sayfa 36

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.