Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12

Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12

Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12

Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12

MÜHENDİS NASIL ÇALIȘIR?

Tıpkı bilim insanları gibi mühendisler de belli bir düzen ve plan dahilinde çalışırlar. Mühendislerin çalışmaları esnasında izlediği yola mühendislik tasarım döngüsü adı verilir.

Mühendislik Tasarım Döngüsü Basamakları:

Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12 - Mühendislik Tasarım Döngüsü
Meb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 12 – Mühendislik Tasarım Döngüsü

1) Problemi Belirlemek

Mühendisler problemlerden ilham alırlar. Bu problem, daha önce hiç yapılmamış bir ürünün tasarımı ya da daha önceden üretilmiş bir ürünün geliştirilmesi olabilir. Problem net olarak belirlendikten sonra, bu problemi çözmenin yolları aranır.

2) Çözümler Üretmek

Çözüm yolları çok basit ya da imkansız gibi görünebilir çünkü bu aşama mühendislik yaratıcılığının en ön planda olduğu kısımlardan biridir. Üretilen çözüm yolları arasından maliyet, güvenlik ya da uygulanabilirlik gibi sınırlamalar düşünülerek en uygun çözüm yolu seçilir.

3) Planlamak

Çözüm yolu belirlendikten sonra, onu uygulamak için plan yapılır. Bu aşamada bilimsel bilgiden, meslek tecrübesinden ya da bilgisayar destekli tasarım araçlarından yararlanılabilir.

4) Tasarlamak

Plan belirlendikten sonra artık yapım aşamasına geçilebilir. Bu aşamada tasarlanan ürünün prototipleri yapılabileceği gibi tüm sistem alt birimler hâlinde de üretilip daha sonra birleştirilebilir.

5) Test Etmek ve Geliștirmek

Yapım aşamasından sonra tasarlanan sistemin eldeki problemi istenilen şekilde çözüp çözmediğini görebilmek için sistem test edilmelidir. Herhangi bir başarısızlık durumunda, buraya kadar olan bütün süreç ya da bu sürecin belli aşamaları problem istenilen şekilde çözülene kadar tekrar edilir.

Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.