Meb Yayınları 11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

Meb Yayınları 11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

Meb Yayınları 11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14
21.01.2021
204
A+
A-

Meb Yayınları 11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

Aşağıda edebiyat ve toplum ilişkisini ifade eden sözler verilmiştir. Bu sözlerden ne anladığınızı ifade ediniz.

Beşeriyette en müsbet ilim ve en ince teknik esaslarına dayanan, hayatla ve kanla karşılaşmak kendileri için mukadder olan askerlik gibi yüksek bir idealist meslek dahi, içinde bulunduğu içtimaî heyette kendini anlatabilmek ve bu büyük insanlık ve kahramanlık yolculuğunu hazırlayabilmek için, uyandırıcı, hedeflendirici, yürütücü ve nihayet fedakâr ve kahraman yapıcı vasıtayı edebiyatta bulur.

Bu itibarla, edebiyatın her insan ve cemiyeti ve bu cemiyetin hal ve istikbalini koruyan ve koruyacak olan her teşekkül için en esaslı terbiye vasıtalarından biri olduğu kolaylıkla anlaşılır.

(beşeriyet: İnsanlık, içtimaî: Toplumsal, hal: Şimdi, teşekkül: Oluşum.) Mustafa Kemal Atatürk

Bozulmuş bir edebiyat sağlıksız bir toplumun ürünüdür. Bir toplum bütünüyle edebiyatına yansır. Edebiyat en etkili sanat olduğuna göre toplumdaki bozulmalara, yabancılaşmalara karşı da savaşım vermeli.
Yaşar Kemal

Toplum meseleleriyle ilgilenmeyen edebiyat bence eksik, güdük bir şey olur. Bugün Batı’da yazar, çevresinin aynı zamanda en ileri düşünürü sayılıyor. Elini eteğini toplumdan çekip fildişi kulesinde kozasını ören sanatçı tipi, pencereden gözlediği komşu kızı için sararıp solan platonik âşık tipi kadar modası geçmiş bir yaratıktır.

Haldun Taner

Aşağıdaki metinden hareketle sanat ve edebiyatın toplum üzerindeki etkisini tartışınız.

Gerek kölelik döneminde, gerek feodal dönemde ve sonraki aşamalarda sanat ve edebiyatın gücüne inandıkları için bunu bağımlı kılmaya, bunu sömürü ve baskı aracı haline getirmeye kalkışanlar da olmuştur. Ne var ki, sanat edebiyat ürünleri her dönemde bağımlılığı reddederek kendi evrensel alanı içinde adalet ve barış taraftarı olmuş, karanlığı değil aydınlığı seçmiş, çirkinliği değil, güzeli benimsemiş, acıyı değil, mutluluğu seçmiştir. İnsanlık adına gerçekleştirilmiş hareket ve değişimlere baktığımız vakit bunu apaçık görebiliriz.

Sözgelişi, Rönesans ve reformun gerçekleşmesinde sanatçıların büyük rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek. Fransız Devrimi, sanatçıların eseridir diyebiliriz. Türkiye’nin batı kültürüne, batı uygarlığına yönelmesinde aydın, yazar ve şairlerin katkısı olmuştur. Bu nedenle sanatın anlam ve önemi hakkında kitaplar yazılmış, vecizeler söylenmiştir. En güzel sözlerden biri de Atatürk’ündür: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

Meb Yayınları 11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları11. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı ÇözümleriEdebiyat Ders Kitabı CevaplarıEdebiyat Ders Kitabı Cevapları Sayfa 14Edebiyat Ders Kitabı ÇözümleriEdebiyat Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 14Meb YayınlarıMeb Yayınları Edebiyat Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Edebiyat Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 14

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.