Meb Yayınları 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15
21.01.2021
198
A+
A-

Meb Yayınları 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

DÜNYA’NIN TEKTONİK OLUŞUMU

Dünya’nın ne zaman, nasıl ve hangi maddelerden oluştuğu, tarih boyunca bilim insanlarının en önemli araştırma konularından biri olmuştur. Bilimsel gelişmelere bağlı olarak 19 ve 20. yüzyıllarda bu konuda çeşitli fikir ve kuramlar ileri sürülmüştür. Ortaya atılan bu düşüncelere göre Dünya, günümüzden yaklaşık 4,6 milyar yıl önce kızgın gaz ve toz bulutlarının sıkışması sonucu oluşmuş ve ekseni etrafında dönerek soğumaya başlamıştır. Yoğunluğu ve sıcaklığı fazla olan maddeler Dünya’nın merkezinde toplanmış, az olanlar ise dış kısmında kalmıştır. Bunun sonucunda Dünya; yoğunluk ve sıcaklık bakımından yer kabuğu, manto ve çekirdek olmak üzere üç katmandan oluşmuştur. Bu katmanlara geosfer adı verilmektedir.

Jeolojik olayların ve oluşumların tarihlendirildiği, kayaçların yaşının saptandığı çalışma alanına jeokronoloji denir. Metamorfik (başkalaşım) kayaç olan Acasta Gnaysları, dünyada şu ana kadar tespit edilen en yaşlı kayaç türüdür. Kanada’nın kuzeybatısında bulunan Great Slave Lake yakınlarında bulunan bu kayaçların 4,03 milyar yıl yaşında olduğu hesaplanmıştır.

Bilim dünyası, en çok merak edilen ve oluşumu hakkında büyük sırlar sakladığı bilinen Dünya’nın çekirdeğine inmeyi amaçlıyor. Teknolojik yetersizlikler, bugüne kadar Dünya’nın çekirdeğine ulaşmayı imkânsız kılsa da Japonya’nın büyük rol oynayacağı uluslararası bir proje kapsamında altı kilometre derine inilerek buradan numune toplanması amaçlanıyor. Projenin başını Japonya’nın Entegre Okyanus Sondaj Programı (IODP) ekibi çekecek. Ekip, mantoyu saran kabuğu delerek bilim dünyasındaki en büyük keşiflerden birine kapı açacak. Projenin direktörleri arasında bulunan Damon Teagle, Dünya’nın çekirdeğine inmenin bilim tarihindeki en büyük zorluklardan biri olacağını söyledi. Teagle, projenin Dünya’da üç noktadan yapılabileceğini; bu noktaların her birinin de Büyük Okyanus’ta bulunduğunu belirtti. Manto tabakasına kadar inilecek altı kilometrelik mesafe sadece 30 cm genişliğindeki bir delikle aşılacak. Teagle, başarılı olunması hâlinde Dünya’nın iç yapısı hakkında bilinmeyen birçok bilginin elde edilebileceğini ayrıca istedikleri yardımı elde etmeleri hâlinde mantoya 2020’de ulaşabileceklerini öne sürdü.

Aşağıdaki soruları ön bilgileriniz ve yukarıda verilen haber metninden yararlanarak cevaplayınız.

  • Sondaj çalışmalarının Büyük Okyanus’ta yapılmasının nedenleri neler olabilir?
  • Günümüzde yer kabuğu ve ona yakın katmanlar hakkında doğrudan bilgi edinilebilirken Dünya’nın iç yapısı ile ilgili bilgilere nasıl ulaşılmaktadır?

Meb Yayınları 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı ÇözümleriCoğrafya Ders Kitabı CevaplarıCoğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Coğrafya Ders Kitabı ÇözümleriCoğrafya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Meb YayınlarıMeb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 15

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.