Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17
01.01.2021
470
A+
A-

Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

MİTOZ VE EŞEYSİZ ÜREME

HÜCRE BÖLÜNMESİNİN GEREKLİLİĞİ

Canlılar, hücre ya da hücrelerden oluşur. Canlılığın devamı için yeni hücrelerin oluşması gerekir. Yeni hücreler var olan hücrelerin bölünmesiyle meydana gelir. Canlılarda üremenin temelini hücre bölünmeleri oluşturur. Hücre bölünmeleri mitoz ve mayoz olmak üzere iki çeşittir.

Bir hücrenin bölünebilmesi için hücrede bazı şartların oluşması gerekir. Hormonların uyarıcı etkisi, hacim-yüzey oranının bozulması ve sitoplazma-çekirdek oranının değişmesi bunlardan bazılarıdır. Büyüme sırasında meydana gelen sitoplazmadaki artış, hücre zarındaki artıştan fazla olduğundan hücrede hacmin (r³) yüzeye (r²) oranı bozulur (r = hücrenin yarıçapı). Yüzey artışı yetersiz kaldığı için hücre zarından madde alışverişi yeterince gerçekleştirilemez. Ayrıca büyüyen hücrede etki ve kontrol gücü azalan çekirdek, hücreyi yönetmekte zorlanır. Çekirdek bölünme emri verir. Bu aşamadan sonra hücre bölünür. Sitoplazma ve çekirdeğin hücre bölünmesine etkisi, yapılan amip deneyi ile gösterilmiştir.

Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17 - Amiple Bölünme
Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17 – Amiple Bölünme

Deneyde 3 grup amip kullanılmıştır.

Kontrol grubu: Amibe hiçbir işlem uygulanmadan normal koşullarda büyümesi gözlenmiş ve deney süresince defalarca doğal olarak bölündüğü görülmüştür.

Birinci deney grubu: Amip bölünme büyüklüğüne gelmeden sitoplazması bir miktar kesilir, kesilen sitoplazma parçası ölür. Çekirdekli kısım, eksilen sitoplazma parçasını tamamlayarak büyümeye devam eder. Amip bölünme büyüklüğüne ulaşmadan tekrar kesilerek sitoplazması azaltılır. İşlem birkaç kez tekrarlanır. Amip bölünme büyüklüğüne ulaşmadan her defasında sitoplazması kesilerek hacmi azaltıldığı için hacim-yüzey oranı bozulmaz. Çekirdek bölünme emri vermez ve hücre bölünemez.

İkinci deney grubu: Amip bölünme büyüklüğüne ulaştıktan sonra sitoplazması bir miktar kesilir. Çekirdeksiz sitoplazma parçası ölür. Çekirdekli sitoplazma büyür ve bölünür. İki yavru amip oluşur. Sitoplazmanın kesilerek hücre hacminin azaltılması bölünmeyi durdurmaz. Çünkü hücre, bölünme büyüklüğüne ulaşmış ve çekirdek hücreye bölünme emrini vermiştir.

Meb Yayınları 10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Meb YayınlarıMeb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 17

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.