Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Öneri
25.01.2021
632
A+
A-

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Kitap okumak ufkunuzu genişletir ve farklı düşünme stillerine sahip olmanızı sağlar. İnsanlarla olan iletişimlerinizde empati yeteneğinizi güçlendirmenin yanında onları daha derinlemesine anlamanızı ve bunun yanında kendinizi daha iyi ifade etmenize de yardımcı olur. Çocukluktan itibaren gelişen bu alışkanlık zamanla sevgiye dönüşür. Sevgiye dönüştüğü noktada ise hem gelecekteki iş hayatında hem de insan ilişkilerinde beklemediğiniz ve tahmin etmediğiniz tattaki meyvelerini yemeğe başlarsınız.

Kitap okuma alışkanlığı yaş ilerledikçe zor kazanılan bir eylemdir. Bu nedenle çocukken ailenin ve okulun kitabı sevdirmesi, içerisindeki güzellikleri çocukların keşfedebilmesini sağlaması gerekmektedir. İleriki yaşlarda ise kitap okuma alışkanlığına sahip olmak istiyorsanız geçici bir süre hayatınızda feragat etmeniz gereken noktalara yer vereceksiniz demektir. Peki, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Adım adım maddeleri uygulamaya başladığınızda değişiminize hazır olun.

Rutine Dönüştürün

Kitap okumaya alışana ve bu durumu özümseyene kadar kendinizi hatırlatma kurun. Günde 15 dakikanızı, seçtiğiniz bir kitaba ayırın. Size uygun bir kitapsa bir gün dönüp baktığınızda kitap için ayırdığınız vaktin ne kadar uzadığını göreceksiniz. Hayatta severek ya da sevmeyerek gerçekleştirdiğiniz birçok rutine sahipsiniz. Bazı sevmediğiniz rutinlere gününüzün 8 saatini ayırıyorsunuz. Bu kadar güçlü ve dirayetliyken günde kitap okumaya ayıracağınız 15 dakika da size fazla gelmese gerek. Ortalama bir ay sonra oturmaya başlayacak olan bu düzeniniz zamanla bırakamayacağınız ve okumadığınız günlerde eksikliğini derinden hissedeceğiniz bir sevgiye dönüşecektir. Yeter ki size uygun zamanı bulup kitaplara bir şans tanıyın.

Kitabınızı Tercih Etmeden Önce Araştırın

Kitap okuma alışkanlığına sahip değilseniz eğer büyük olasılık yazar bilginiz de bir o kadar kötü olabilir. Tabii her iyi yazarın bazı kitapları da size hitap etmiyor olabilir. Başlangıç için yanlış bir kitap seçimi yapıp rutininize başladığınız anda soğumamanız içinse iyi bir ön araştırma yapmanız gerekiyor. Etrafınızda kitap delisi ve sizi çok iyi tanıyan bir dostunuz varsa ondan yardım alabileceğiniz gibi çeşitli forum sitelerinden, kitap özetlerinden ve eleştirilerinden yardım almanız da sizin için oldukça faydalı olacaktır. Kitap içeriği hakkında genel bir bilgiye sahip olduktan sonra da bu süreciniz daha keyifli geçecektir.

Yayın ve Çevirmenlere Dikkat Edin

Özellikle orijinal hali yabancı dil olan kitaplarda yayınevlerine ve çevirmenlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı kitaplar okunamayacak derecede kötü çevirilere ve dil bilgisine maruz kalabiliyor. Üstelik belirlediğiniz ve en iyi çevirilere sahip olan yayınevleri içerisinde de çevirmenler arasında da farklar olabiliyor. Çeviri hataları ile karşılaştığınız ve sürükleyici olmayan bir kitaba başlamamak için araştırmasını ayrıntılı olarak yapmanız gereken önemli bir konudur. Yabancı kitapların dışında eski Türkçe ile yazılmış kitaplar için de geçerli olan bu durum sizi okuma sevgisinden geri bırakmasın.

Kendinizi Rahatlatın

Birçok insan gece yatmadan önce özellikle cep telefonu ile ilgilenmeyi tercih eder. Hatta bu durum artık o kadar normalleşmiştir ki insan vücuduna ve özellikle sağlıklı uyku çekmesine ne kadar zararlı olduğu unutulup gitmiştir. Şimdi bu durumu bir kenara alarak durumu ele alırsak her zaman yatmadan önce kitap okumanın daha yararlı olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalırız. Çünkü zihninizi boşaltmanızı ve günün yorgunluğundan uzaklaşmanızı sağlar. Sizi farklı bir diyara sürükler ve farklı düşünceler ile baş başa bırakır.

Yanınızda Her Zaman Bir Kitap Bulunsun

Günün yorgunluğundan uzaklaşmanız sadece uyku öncesi durum ile alakalı değildir. Gün içerisinde gerildiğiniz zamanlara sahip olabilirsiniz. Bu zamanlarda sosyal medyadaki gereksiz denilebilecek bilgileri beyninize aniden yükleyip onu yormak yerine kitap okuyarak rahatlatabilirsiniz. İşten, okuldan ya da herhangi bir yerden dönerken toplu taşıma araçlarında da oldukça büyük bir zaman öldürülmektedir. Bu zamanlarınızı dışarıyı izleyip etrafınızdaki konuşmaları dinlemekle geçirmektense hemen yanınızdaki kitabı çıkarıp okuyabilirsiniz. “Her zaman ayakta seyahat ediyorum.” cümlesi de bahaneniz olmasın. Bu durumlar için ince bir kitap taşıyarak krizi çözebilirsiniz.

Yavaş İlerlemeyi Bir Sorun Olarak Görmeyin

Kitap okumaya yeni başladığınızda bu biraz ağrılı geçebilir. Belki bazı cümleleri hemen anlamayıp 2 – 3 kere okuyabilirsiniz. Önemli olan bunu kendinize sorun etmemeniz. Kalemle ya da klavyede yazı yazarken de başlarda öyleydiniz, bunu unutmayın! Okuma işlemini ne kadar sık yaparsanız ve rutininizden uzaklaşmazsanız zamanla hızlı okumaya da başlayacaksınız. Bunun haricinde tercih ettiğiniz kitabın dil yapısı da oldukça önemli. Ağır dil yapısına sahip bir kitap okuyorsanız ister istemez yavaş ilerleyeceksinizdir. Bu gibi durumlar sizi soğutmasın. Siz her kelimeden keyif almaya bakın.

Kitap Bitmeden Bırakmaktan Korkmayın

Bazı kitaplar sizin tarzınız olmayabilir ve sıkılabilirsiniz. Başkasına sürükleyici gelen size kısır gelebilir. Size bunu hissettiren kitapları bırakın. Emin olun bir sonraki başlayacağınız kitap kendinizi daha iyi hissettirecek. Bu durumu fırsata dönüştürün. Heyecanlandığınız ve farklı duygular yaşayacağınız, orada sizi bekleyen kitaba daha çabuk kavuştuğunuz bir an olarak değerlendirin. Zaten zaman, bıraktığınız kitaba tekrar başlayacağınız doğru an gelince size haber verecektir.

Tekrar Okumaktan Çekinmeyin

Okuyup çok sevdiğiniz bir kitabı tekrar okumak size soğuk bir düşünce olarak gelmesin. Çünkü kitaplar iyi hissetmek, farklı duygulara yelken açmak için vardır. Bir yandan size aklınıza hiç gelmeyecek bilgiler sunarken bazen de yaşamak istediğiniz hayatları hayal etmenizde kolaylık sağlar. Çok sevdiğiniz bir meyveyi ele alalım. Daha dün yediniz. Dün yemiş olmanız bugün de yemenize engel değildir. Kitap okumak da öyledir. İster bir ay önce okumuş olun ister bir yıl önce… Size keyif veriyorsa tekrar okumakta da bir sorun yok demektir. Hem keyif alırsınız hem de kaçırdığınız noktalar varsa bunları yakalayabilirsiniz.

Sizi Okumaya Teşvik Edecek Bir Ortam Oluşturun

Okumaya teşvik edecek bir ortam oluşturmak hem okumanızı hem de merakınızı tetikleyecektir. Kitabınız çalışma masanızın üstünde olursa ya da yatağınızın başucunda bulundurursanız henüz rutinleşmemiş olan bu eyleminizi de unutmanızı engelleyecektir. Bunun haricinde sosyal medya hesaplarından edebiyat ile ilgili sayfaları takip edebilirsiniz ya da kitap ile alakalı uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz. Bu hem kitap ve yazarlar ile ilgili fikir sahibi olmanızı sağlar hem de farklı konulardaki öğretici bilgiler sayesinde merakınızı tetikler. Bu merak sayesinde gerçekleştireceğiniz araştırmalarınız belki de hayatınızın kitabını okumanızı sağlayacaktır. Kim bilir?

Kitaplığınızı Doldurmaktan Çekinmeyin

Öncelikle bir kitaplık edinin. Başta bir rafı bile dolmayacaktır. Ama zamanla okuduğunuz kitapları orada gördükçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Okuduğunuz yazar hoşunuza gittiğinde henüz elinizdeki bitmeden farklı kitaplar almaktan çekinmeyin. Buna karşı bir heves duyduysanız peşinden gidin. Elinizdeki kitap bitince sonrasında okumaya başlayacağınız kitabın heyecanı size ayrı bir tat verecektir. Bazen iki kitabı aynı anda okumak da isteyebilirsiniz. Fakat konuların karışmasından korkabilirsiniz. Korkmayın ve içinizden nasıl geliyorsa o şekilde devam edin. Herkesin kitap okuma stili birbirinden farklıdır ve siz de bu sayede zamanla kendi stilinizi oluşturacaksınız. Kitapları eleştirmeye başladığınızda da gerçek bir okuyucu olduğunuzun kanıtı olacak.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Kitap Okuma AlışkanlığıKitap Okuma Alışkanlığı KazanmakKitap Okumaya AlışmakOkuma Alışkanlığı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.