İstanbul Hatırası Kitap Özeti

İstanbul Hatırası Kitap Özeti

İstanbul Hatırası Kitap Özeti
09.12.2020
248
A+
A-

İstanbul Hatırası Kitap Özeti

Nevzat, eşi ve kızını bir patlama sonucunda kaybetmiştir. İlk başlarda hayattan kopsa da zamanla yeniden sevmiştir. Evgenia, onun hayatını değiştiren insandır. Yeniden aşık olunabileceğine, hayata yeniden tutunulabileceğine inandıran kişidir Evgenia. Bir sabah uyandığında, yardımcısı Ali ve Zeynep’in yanına gitmek için hazırlanır ancak bir cinayet haberi gelir. Olay yeri Sarayburnu’ndadır. Eski Poseidon tapınağının yanına bırakılmış eline ise eski Kral Byzas’ın sikkesi koyulmuştur. Ölünün adı Necdet Denizel’dir.

Necdet Denizel’in eski eşi olan Leyla Barkın’ın yanına giderler. Necdet de bir arkeologdur. Aynı zamanda Leyla da Topkapı Sarayının müdürüdür. Leyla’nın şimdiki sevgilisi ise Namık Karamandır. Namık ise bir cerrahtır. İkisi de İSD (İstanbul’u Savunma Derneği)’ye kayıtlıdır. İstanbul’un tarihini korumaya çalışırlar. Leyla ise bulunan sikkeler hakkında bilgi verir baş komiser Nevzat’a.

Nevzat, çok uzun bir zaman sonra ilk kez Evgenia’yı evine davet etmiştir. Eşi ve kızı öldükten sonra ilk kez bir kadın evine girecektir. Evgenia geldiğinde hiç de kötü bir ortam oluşmaz. Evgenia zaten çok anlayışlı bir kadındır. Nevzat onu evine bırakacakken yolda mahallenin köpeği olan Bahtiyar’ı yaralı olarak bulurlar. Nevzat çocukluk arkadaşı olan Demir’e götürür hemen. Böylece çocukluk arkadaşları Yekta ve Demir ile Evgenia da tanışmış olur. Hep beraber yemek yemeye karar verirler. Yekta, eşi ve çocuğunu bir inşaat kazasında kaybetmiştir ama bunun kaza değil cinayet olduğunu düşünüyor ve faillerini öldürmeyi planlıyordur. Bu planlardan ise sadece Demir’in haberi vardır. Demir ve Yekta aynı kadına aşık olmuşlardır ancak o kadınla Yekta evlenmiştir.

Yemeklerini yedikten sonra cumartesi günü Evgenia’nın meyhanesinde buluşmak üzere sözleşerek ayrılırlar. Bu sırada başka bir cinayet haberi daha gelir. Yeni ceset Çemberlitaş’ta bulunur. Konstantin sütununun önünde. Öldürülen kişi Mukadder Kınacıdır. Yine boynu kesilerek öldürülmüş ve eline Konstantin sikkesi koyulmuştur. Görgü tanıkları bir çöp arabasının gelip bıraktığını söyler. Mukadder Kınacı’nın evine giderler ancak bir şey çıkmaz.

Her gün yeni bir ceset gelmeye devam etmektedir ve olay bir türlü çözülemez. Cinayeti çarşaflı biri ve bir erkeğin işlediği ve beyaz bir kamyon ile cesetleri taşıdıkları bilinmektedir. Derken üçüncü ceset de gelir. Yedikule de Altınkapı’ya bırakılmıştır. Eline II. Teodosius sikkesi bırakılmıştır. Zanlıların en başında Leyla Barkın ve Namık Karaman bulunmaktadır. İkinci sırada ise Âdem Yezdan vardır. Âdem Yezdan ile konuşmak için mekânına giderler. Öldürülen kişiler Âdem Yezdanın çöken bir inşaatıyla ilgilidir. Her gidişlerinde elleri boş olarak geri dönerler.

Dördüncü ceset ise iki yere bırakılır. Fatih Camii ve Topkapı Sarayı. Leyla ile görüşmeye giden Nevzat ve Ali’nin yanında Leyla Barkın’a bir kargo gelir. Kargo açıldığında eski belediye başkan yardımcısı olan Fazlı Gümüş’ün kafası olduğunu görürler. Bu defa kafasını kesmiş öyle göndermişlerdir. Kalan kısmı ise Fatih Camii’nin yanına bırakılmıştır. Elinde ise Fatih Sultan Mehmet’in sikkesi bulunmaktadır. Seri katiller hakkında hala kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Evgenia, Yekta ve Demir ile buluşacağı gün gelmiştir. Evgenia’nın meyhanesine gider. Yemekte hep bu dava konuşulur. Yekta, Mimar Sinan türbesine bırakacaklarını söyler Nevzat’a. Sonraki gün Yekta ve Demir balığa çıkacağız gerekçesiyle erkenden kalkarlar. Nevzat ise Ali ile birlikte Mimar Sinan türbesine gider. Bu Âdem Yazgan’ın avukatının cesedidir. Âdem Yazgan’ı arar ancak bulamaz. Hemen Âdem Yazgan’ın şirketine gider ve ajandasına bakarlar. Âdem en son Nevzat’ın arkadaşı olan Demir ile buluşmuştur.

Nevzat olayı anlamaya başlar ve hemen Yekta’nın evine gider. Tahminleri doğru çıkmıştır. Orada ameliyathane kurulmuş ve cinayet malzemeleri bulunmaktadır. Yekta’nın odasından diğer konumlara bakar ve Âdem Yazgan’ın cesedini koyacakları yeri tespit eder. Ve Ali’ye haber verir. Ali ve Zeynep ilk cinayetin yapıldığı yere Sarayburnu’na giderler. Orada Yekta kaçar. Demir ise vurulur. Nevzat vurur. Handan’ın mezarında bulur Nevzat, Yekta’yı. Yekta ise eşi ve çocuğunun yanında kendisini vurur ve Yekta da ölür. Nevzat en yakın iki arkadaşını da kaybetmiştir.

İstanbul Hatırası Arka Kapak

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan, heyecan yüklü bir serüven…

Sarayburnu’nda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset, Avuçlarında antik bir pere…. Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke… Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi.

“Şehre bakıyorduk denizden. Sisler içindeydi İstanbul… Sisler içinde deniz… Sisler içinde teknemiz. Sultanahmet’in minareleriydi görülen, Ayasofya’nın kubbesi, Topkapı Sarayı’nın kuleleri. Hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş gibiydi şehirhttps://www.kitapcozumleri.com/. Bembeyaz bir sisle örtmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. Güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi… Büyülü bir bulut gibi… Bir masal imgesi gibi… Yeni kurulmuş bir kent gibi… Taze bir başlangıç gibi… Genç, umutlu, güzel…

İstanbul’a bakıyorduk denizden. Ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk… Onların gözlerindeki kendi kederimize. Çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa… Elimizden alman hayata bakıyorduk… Güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına… Sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize… Sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize… Şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk…”

Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası Özet

Kitabın Yazarı: Ahmet Ümit
Kitap Türü: Yerli Romanlar
Yayınevi:Everest Yayınları
Yayınlandığı Yıl: 2010
Sayfa Sayısı: 590
ISBN: 9789752897458

Ahmet ÜmitEverest Yayınlarıİstanbul Hatırasıİstanbul Hatırası Kitap Özetiİstanbul Hatırası ÖzetKitap ÖzetiKitap ÖzetleriRoman ÖzetiRoman ÖzetleriYerli Romanlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.