Hayvanları tedavi eden doktor; baytar kimdir?

Hayvanları tedavi eden doktor; baytar kimdir?

Hayvanları tedavi eden doktor; baytar kimdir?
24.01.2021
281
A+
A-

Hayvanları tedavi eden doktor; baytar kimdir?

Genellikle evcil hayvanların hastalıklarına bakan hekim, baytar.

VETERİNER

Fransızca kökenlidir.

Veteriner hekim, veteriner tıp uygulamalarını uzmanlıkla yapan ve insan olmayan hayvanların üremelerinin engellenmesi veya arttırılmasına, beslenmelerine, hastalıklarına, rahatsızlıklarına ve yaralanmalarına uzmanlıkla müdahale eden, koruyucu hekimlik uygulamalarıyla hastalıkları ve bozuklukları  daha oluşmadan önleyen, hayvan hastalıklarının ve parazitlerin kontrol altına alınması için araştırmalar ve uygulamalar yapan, yaptığı çalışmalarla insan sağlığına da hizmet eden bir tıp mensubu.

Latince, hayvan ile ilgili demektir.

Veteriner hekim; yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, egzotik hayvanlar ve ulusal hayvanlar) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı gibi alanlarda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir.

Veteriner hekim, evcil hayvan, çiftlik hayvanları ve diğer hayvanların tıbbi durumlarını inceler, hastalıklarını teşhis ve tedavi eder.

İngilizce karşılığı veterinary olarak geçer.

Hayvanları tedavi eden doktor; baytar

BaytarBaytar Ne DemekBaytar NedirBilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıVeterinerVeteriner Ne DemekVeteriner Nedir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.