Hangi ağacın yaprakları koalaların ana yiyeceğidir?

Hangi ağacın yaprakları koalaların ana yiyeceğidir?

Hangi ağacın yaprakları koalaların ana yiyeceğidir?
19.12.2020
81
A+
A-

Hangi ağacın yaprakları koalaların ana yiyeceğidir?

Mersingiller familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç cinsi. Türleri Avustralya’nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya’ya özgü olan, 700’den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya’da bulunur.

ÖKALİPTUS

Birçok çeşidi bulunan geniş bir ağaç çeşididir. Bu ağaç Avustralya’nın ağaç florasında etkindir. Avustralya’ya özgün olan 500’den çok çeşidi mevcuttur. Okaliptusun bazı türleri Yeni Gine ve Endonezya’da bulunur. Kıtanın neredeyse tamamında bulunan okaliptus Avustralya’daki her turlu iklime adapte olmuştur. Okaliptus dünyanın en uzun boylu ağaçlarındadır. Boyu 50-100 metre arası olduğu bilinmektedir. Ağacın ülkemiz ile tanışması Abbas Hilmi Paşa sayesinde olmuştur. İlk önce Dalaman’da yetiştirilmiş, daha sonra Akdeniz kıyılarına yayılmıştır.

Çok iri gövdeli ve uzunluğu sayesinde farklı ağaç türlerine göre kendi bünyesinde, 100-200 litre su barındırabilir. Bu özelliğinden dolayı çok batak olan yerlere dikilerek o bölgenin kurutulması sağlanmıştır. Bu örnek ülkemizde çok uygulanmıştır. Okaliptus ’ten mobilya sanayinde, yaprakları, kabuklarından ve tohumlarından boya ve ilaç sanayinden yararlanılmaktadır. Bu kıtanın tamamına yakın her yerinde yetişen okaliptus iklime tamamen adapte olmuştur. Bataklık olan yerlerde yetiştiği için bataklık ağacı olarak da bilinmektedir. Okaliptus tohumlarından yetişmektedir. Çicekleri beyaz renkte olur.

Okaliptusun özelliği yaprak, tohum, kabuk, meyve şekline göre dizilişi yapılmaktadır. Okaliptus bitkisinin tadı oldukça acıdır. Yaprakları gövdeye yapışık buyur ve çiçekleri, kırmızı renkte olup tek tek veya kümeleşmiş bicimde açmaktadır. Okaliptus ağacı birçok ağaç türünden farklı olarak kış aylarında yaprağını dökmez. Bu nedenle her mevsimde toplanmaya elverişlidir. Ancak yapısındaki eterik yağı sonbahar döneminde daha yoğun olacağından Eylül-Ekim civarı toplanması tavsiye edilmektedir.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıHangi ağacın yaprakları koalaların ana yiyeceğidirÖkaliptusÖkaliptus Ne DemekÖkaliptus Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.