Fotoğraf makinesindeki mercek; tarafsız, nesnel nedir?

Fotoğraf makinesindeki mercek; tarafsız, nesnel nedir?

Fotoğraf makinesindeki mercek; tarafsız, nesnel nedir?
17.01.2021
198
A+
A-

Fotoğraf makinesindeki mercek; tarafsız, nesnel nedir?

Fotoğraf makinesi, dürbün, mikroskop gibi optik aygıtlarında, cisimlerden gelen ışınları alıp ekran üzerine yansıtan mercek ya da mercekler dizgesi.

OBJEKTİF – LENS

Objektif veya lens, fotoğraflanacak konunun odak noktasında film emülsiyonuna veya sensöre, ışığın iletilerek görüntünün oluşmasını sağlayan, mercek veya mercekler topluluğudur.

Fransızca kökenlidir.

Ayrıca duyguları işe karıştırmamak, nesnel davranmak anlamına da gelir.

Ve hiçbir yanı tutmamak, kararını yan tutmadan, önyargısız oluşturmak gibi anlamları da vardır.

Nerede nasıl kullanıldığına bağlı eş anlamlı kelimelerdendir.

Fotoğrafın yeterli aydınlık ve netlikte oluşmasını sağlayan mercek yada mercekler topluluğudur. Bir başka tanımla objektif nedir diye bakacak olursak bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparat, makinelerin ön tarafında bulunan ve merceği de içerisinde barındıran parçadır.

Objektif veya Lens, fotoğraflanacak konuda oluşan görüntünün dijital makinemizin sensörüne yansımasını sağlayan mercekler topluluğudur. Gözde mercek ne ise fotoğraf makinesinde de objektif odur.

Objektif nedir diye sorarsak yada lens nedir; Görüntü üzerindeki her noktadan ışık yardımıyla yansıyarak objektife gelen ve gelen ışığı kırarak bir odak noktasının asal eksenine dik olarak, ışığa duyarlı film veya sensör’ün bulunduğu odak düzlemine gelen ışımayı toplayarak görselin hatasız ve özellikli küçük bir görüntüsünü film veya sensör boyutlarında oluşturan mercekler topluluğudur.

Fotoğraf makinesindeki mercek; tarafsız, nesnel

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıLensLens NedirObjektifObjektif Nedir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.