Fırınlarda satılan uzun gevrek atıştırmalık nedir?

Fırınlarda satılan uzun gevrek atıştırmalık nedir?

Fırınlarda satılan uzun gevrek atıştırmalık nedir?
26.12.2020
374
A+
A-

Fırınlarda satılan uzun gevrek atıştırmalık nedir?

Fırında iyice pişirilip kurutulmuş yuvarlak ya da uzun bir tür peksimet türüdür.

GRİSSİNİ – GALETA

Grissini yada galeta uzun ince kıtır ekmek çubuklardır. İlk olarak İtalya’da yapılmıştır. Rosquilletas denilen gressini için bir başka tarifi, Castello de la Plana bulunmaktadır.

Galeta İtalyanca kökenlidir ve galletta dan gelir. Grissini İngilizce kökenlidir.

İtalyanca galetta veya Fransızca galette “küçük yassı peksimet” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca galet “yuvarlak dere taşı” sözcüğünün küçültme halisidir. Fransızca sözcük Kelt dillerinde yazılı örneği bulunmayan galos “taş” sözcüğünden alıntıdır.

9. yy”dan önce İtalya”da ortaya çıkan sözcüğün nihai kökeni belirsizdir. Du Cange”a göre kiliselerin dış revakına verilen galileia adından.

Peksimet uzun yıllar bayatlamadan dayanabilen ve genellikle savaş, kıtlık gibi durumlarda tüketilen ekmek çeşididir. Uzun süre tek başına tüketilmesi durumunda A vitamini eksikliğinden dolayı tavuk karası hastalığına neden olduğu gözlenmiştir.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıFırınlarda satılan uzun gevrek atıştırmalıkGaletaGaleta Ne DemekGaleta NedirGrissiniGrissini Ne DemekGrissini Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.