Eski bir harabe şehir olan Tiwanaku hangi ülkededir?

Eski bir harabe şehir olan Tiwanaku hangi ülkededir?

Eski bir harabe şehir olan Tiwanaku hangi ülkededir?
15.12.2020
147
A+
A-

Eski bir harabe şehir olan Tiwanaku hangi ülkededir?

Tiwanaku (Aymara) Tiahuanaco veya Tiahuanacu (İspanyolca yazılış), Pre-İnka (İnka-öncesi) kültürüne ait önemli harabelerin bulunduğu küçük bir şehirdir. Tiahuanaco’nun nüfusu günümüzde 800 kişidir, şehir deniz seviyesinden 4.000 m yüksekte, Altiplano’nun verimsiz düzlüğünde bulunur. La Paz’dan 70 km batıda Peru sınır geçişi olan Desaguadero yolu üzerindedir. Harabeler 2000 yılından beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası’dır. Kelimenin Aymara dilinde anlamı “merkezdeki taş'”‘tır.

BOLİVYA

Tarihî Tiwanaku şehri, MÖ 1500’den MS 1200’e kadar Titikaka Gölü çevresinde Kolomb-öncesi bir kültürün dinî ve yönetimsel merkeziydi. Bu şehri kuran uygarlığın hüküm sürdüğü dönem hakkında değişik görüşler mevcuttur. Baskın görüşe göre, söz konusu uygarlık, Titicaca Gölü’nün güney kıyılarında “Güneş Kenti” adlı arkeolojik sit alanı civarlarında doğmuştur. Gelişimi hakkında fazla bilgi olmamakla birlikte arkeolojik araştırmalar, bu uygarlığın gelişiminin Titicaca Gölü’nün güney ve güneydoğu yönünde olduğunu göstermektedir ki, bu topraklar günümüzde Şili’nin kuzeyini ve Bolivya’nın batısını kapsar. Fakat günümüzde yapılan bazı araştırmalar bu uygarlığın en eski kentinin 12.000 yıl öncesine dayandığını göstermektedir.

Tarihî Tiwanaku şehri eskiden hemen gölün kıyısında güney ucunda bulunuyordu. Buharlaşma ile beraber göl o zamanki genişliğini kaybetmiş; böylece şehir bugün kıyıya yaklaşık 20 km uzaklıkta kalmıştır.

Bu kültür çok az bilinir. Bölgede Chavín de Huántar kültürünün etkisinin var olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır. Gerçekte, yapı ve resimler Chavín de Huántar’ı hatırlatır. Tiwanaku’nun etkisi Pasifik sahilinde yer alan, Şili’nin Atacama bölgesi üzerinden Kordiller’deki Cochabamba eyaletine ve bugünkü Arjantin’e kadar ulaşmıştır. Dil, bugün de hala yöre halkının konuştuğu Aymará’dır. Hepsi MÖ 100 ve MS 1000 arasındaki yıllardan kalma kazılardan çıkarılmış seramik eşyaların yaşlarının belirlenmesi ile kronolojik evreler az çok anlaşılmaktadır. Önceleri yapı ve eski harabelerin tarihlenmesi başarılamamıştı.

Bolivya’nın La Paz şehri yakınlarında 4000 metre yükseklikte bulunan Tiwanaku, bugüne kadar inşa edilen en eski ve yüksek şehirlerden biri. Ancak İnka mitolojisinde insanlığın doğduğu yer olarak bilinen Tiwanaku’nun ne zaman, nasıl ve kim tarafından inşa edildiği hala büyük bir muamma.

Tiwanaku’daki kalıntılar arasında saraylar, tapınaklar ve piramitler gibi etkileyici mimari yapıların yanında devasa tek bloklar ve figüratif yapılar da varAntik şehirdeki 25 tonluk taş blokların taşınmasını sağlayacak teknolojinin Kolomb öncesi dönemde kullanılmış olması arkeologlar tarafından hala açıklanamıyor. Tiwanaku halkının bu taşlarla gelişmiş bir sulama sistemi tasarladığı, güneşin işleyişi ve astronomi konusunda da o dönemdeki medeniyetlere nazaran büyük bir ilerleme sağladığı belirtiliyor.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBolivyaBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıEski bir harabe şehir olan Tiwanaku hangi ülkededir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.