Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 11

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 11

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 11
18.01.2021
168
A+
A-

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 11

Meşe, toprağa çok sağlam tutunan bir bitkidir. Bastığı yerde kalın kütükler oluşturur. Bunlardan çıkan kök örgüsü, dal budak saldığı yeri sıkıca kucaklar. Bu kütükler meşenin sigortasıdır. Onlar sayesinde nice kurak yıllara dayanıp gider. Kütükler sökülmedikçe balta, keçi, yangın meşenin sırtını yere getiremez. Kışın dökülen yayvan yapraklı bir bitki olduğu hâlde, kütüklü kök düzeniyle kurakçıl iklimlere dirençle karşı kor. İyice sönmüş, ölmüş sanılan alanlarda bile kolaylıkla yeni meşe oymakları canlandırılabilir. Bunun için uzun boylu emek de gerekmez. Meşe belirtileri olan yerlerden keçiyle baltanın ayağını kesmek, toprakta saklı kütüklerin filiz vermesine, gür bir yeşillik odasının fışkırmasına yeter de artar bile.

Meşe, yağışların yetersiz olduğu alanlarda, baltalık orman sınırını zor aşar. Yağışlı bölgelerde ise gökyüzüne ser çeken ulu bir ağaç olur. Boyu elli, gövde çevresi dört metreyi geçer.

Meşe düzgün endamlı, derli toplu, biçimli, sık ve gür yapraklıdır. Görünüşü heybetlidir. (…)

(…)

Bizim köy bozkır sınırı üzerindedir. Bu kuşakta meşeler ancak baltalık boya erişebilirler. Geçmişte de böyle miydi dersiniz? Bu tepeler, bu yamaçlar, hem bozkırı hem de bir insan boyunu zor aşan meşe çalılarını birlikte mi barındırıyordu? Kitaplar, ulu meşe ağacının bin yıldan fazla yaşadığını yazıyorlar. Çocukluğumda böyle bin yıllık meşeleri çok görmüştüm. Köyün batıda, Aygar Dağı’nın sırtları üstünde uzanan yaylasında Taşlıçukur denilen birkaç yüz dönümlük çukur bir alan vardır. Çöküntüdür. Tam bir obruk örneğidir. Buraya kağnıların, arabaların inebilmesi hemen hemen imkânsızdır. Ancak insanlarla hayvanlar güçlükle girebilirler. İnsanlardan kendisini koruyabilen bu kuş uçmaz kervan geçmez köşede, bundan otuz kırk yıl önceleri gökyüzüne ser çekmiş ulu meşeler vardı. Yarık yarık olmuş, kardamış, boşalmış, gövdelerinin içinden mandalar kolaylıkla geçerdi. Yer yer kurumuş, yer yer gür yapraklı dallarıyla geçmişten bugüne kalmış birer soylu anıttılar. Şimdi bunlardan hiçbir iz kalmamıştır. Komşu köylüler nasıl indilerse, nasıl çıkardılarsa kesip yok ettiler.

Gökyüzüne ser çekmek” deyimi, “boyu çok uzamak, gökyüzüne ulaşmak” anlamındadır.

.“Kardamış” yöresel bir kelimedir, “içi oyulmuş” anlamına gelir.

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 11

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı CevaplarıEkoyay YayınlarıEkoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 11Ekoyay Yayınları Türkçe Ders Kitabı CevaplarıEkoyay Yayınları Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriEkoyay Yayınları Türkçe Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 11Sayfa 11Türkçe 6. Sınıf CevaplarıTürkçe 6. Sınıf ÇözümleriTürkçe Ders Kitabı CevaplarıTürkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 11Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriTürkçe Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 11Türkçe Kitabı CevaplarıTürkçe Kitabı Çözümleri,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.