Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10
18.01.2021
283
A+
A-

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

Yaşadığınız çevredeki ağaç türlerinden biri hakkında arkadaşlarınıza kısa sunum yapmak için hazırlanınız. Anlatacağınız ağacın fotoğrafını çekiniz ya da resmini çiziniz. Sunumunuzda fotoğraf ve resimlerin yanında bu ağaçla ilgili yaprak, kabuk, meyve, çekirdek, reçine, sakız, tahta kaşık, baston vb. materyaller de kullanabilirsiniz. Sunumdan önce prova yapmayı unutmayınız.

En sevdiğiniz ağaç nedir? Bu ağacı niçin seviyorsunuz?

En sevdiğim ağaç çam ağacıdır. Hem yaz hem kış yeşilliğini korumaktadır. Bu bana her zaman yıkılmamayı çağrıştırıyor.

Ağaçlar ve insanlar arasında duygusal bir bağ olabilir mi?

Evet olabilir. Çam örneği beni anlatır. Hiç bir zaman hiç bir zorluk karşısında yılmamayı pes etmemeyi öğretir.

Bazı insanları tarif ederken hangi ağaç isimlerini kullanırız? Neden?

Çam ağacı engel tanımayanlar için kullanabilirim. Selvi boylu derken selvi ağacının boyu uzun olduğundan uzun boylu insanlar için kullanılabilir. Gül gibi kokuyor derken çok güzel kokmak anlamında kullanılır.

MEŞELER

Bozkırda yalnız kalmış boynu bükük meşelere hiç alıcı gözle baktığınız oldu mu? Ağaçlar içinde ulu, görkemli, güzeller güzeli bir ağaç olan meşe, bozkırda çalı bile değildir. Yozlaşmış, kelleşmiş, kemirilip gitmiştir. Ankara’dan Kayseri’ye, Samsun’a, Konya’ya doğru giderken kimi tepelerde boyları üç dört karışı geçmeyen sürgünleriyle görülürler. Neredeyse yavşan gibi, kekik gibi otsu bir bitki türüne dönüşmek üzeredirler. Balta ile keçi, onu kendi yurdunda yaralamış; yerli iken konuk, dev iken cüce durumuna düşürmüştür.

Bozkır tepelerinden yüzlerce yıldan beri kovulamayan, kökü kurutulamayan meşeye gene de saygı duymamız gerekir. Onun yerinde başka tür bir bitki olsaydı çoktan yok olup gider, ne izi ne tozu kalırdı.

Meşe, toprağa çok sağlam tutunan bir bitkidir. Bastığı yerde kalın kütükler oluşturur. Bunlardan çıkan kök örgüsü, dal budak saldığı yeri sıkıca kucaklar. Bu kütükler meşenin sigortasıdır. Onlar sayesinde nice kurak yıllara dayanıp gider. Kütükler sökülmedikçe balta, keçi, yangın meşenin sırtını yere getiremez. Kışın dökülen yayvan yapraklı bir bitki olduğu hâlde, kütüklü kök düzeniyle kurakçıl iklimlere dirençle karşı kor. İyice sönmüş, ölmüş sanılan alanlarda bile kolaylıkla yeni meşe oymakları canlandırılabilir. Bunun için uzun boylu emek de gerekmez. Meşe belirtileri olan yerlerden keçiyle baltanın ayağını kesmek, toprakta saklı kütüklerin filiz vermesine, gür bir yeşillik odasının fışkırmasına yeter de artar bile.

Ekoyay Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriEkoyay YayınlarıEkoyay Yayınları Türkçe Ders Kitabı CevaplarıEkoyay Yayınları Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 10Türkçe Ders Kitabı CevaplarıTürkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriTürkçe Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 10,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.