Damarların içini görüntüleme tekniği nedir?

Damarların içini görüntüleme tekniği nedir?

Damarların içini görüntüleme tekniği nedir?
29.01.2021
330
A+
A-

Damarların içini görüntüleme tekniği nedir?

Özellikle atardamar, toplardamar ve kalbin içini görüntüleyen medikal görüntüleme tekniği. Genellikle radyo opak bir ajanın damar yoluna verilip X-ray ışınları ile fluroskopi metoduyla görüntü oluşturmasına dayanır.

ANJİYO – ANJİYOGRAFİ – ARTERİOGRAFİ

Anjiyo, kalbi besleyen, koroner damar adı verilen damarların görüntülenmesi olarak özetlenebilir. Halk arasında damar sertliği olarak bilinen koroner arter hastalığından şüphe duyulduğunda ya da hastalığın belirtileri ortaya çıktığında bu damarları görüntülemek için kullanılan bir yöntemdir. En sık görülen, hastalığı işaret eden belirti göğüs ağrısıdır.

Kalp damarlarının görüntülenmesi ve tıkanıklıkların tespiti için yapılan işleme ajiyo denir. Latince Koroner Anjiyografi – Kardiyak Kateterizasyon – Angio olarak isimlendirilir.

Damarların içini görüntüleme tekniği

AnjiyoAnjiyo Ne DemekAnjiyo NedirAnjiyografiAnjiyografi Ne DemekAnjiyografi NedirArteriografiArteriografi Ne DemekArteriografi NedirBilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıDamarların içini görüntüleme tekniği,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.