Çini ve porselenle ünlü Ege şehri hangisidir?

Çini ve porselenle ünlü Ege şehri hangisidir?

Çini ve porselenle ünlü Ege şehri hangisidir?
03.02.2021
103
A+
A-

Çini ve porselenle ünlü Ege şehri hangisidir?

Ege Bölgesi’nde yer alan 272.367 nüfuslu Kütahya ilinin merkezi şehirdir. Kütahya bölgesi, kuzey ve batıdaki yüksek dağ sırtlarında doruğa ulaşan tarım arazileri ile geniş bir yamaç alanına sahiptir. Kentin Yunanca adı Kotyaion, Roma dönemindeki adı ise Cotyaeum’dur.

KÜTAHYA

Kütahya rengârenk çinileriyle, Türkiye’nin çini atölyesi olarak bilinen, şifalı kaplıcaları ile meşhur, millî tarihimizde müstesna bir yeri bulunan, Ege bölgesinin İç batı Anadolu bölümünde yer alan il. 38° 70’ ve 39° 80’ kuzey enlemleri ile 29° 00’ ve 30° 30’ doğu boylamları arasında yer alır.

Kütahya tarihi ve kültürel zenginliğe sahip 5000 yıllık bir Anadolu şehiridir. Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Selçuk ve Osmanlı İmparatorlukları zamanında önemli bir merkez olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Büyük Zafer yine bu şehirde kazanılmıştır.

Çini ve porselenle ünlü Ege şehri

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıÇini ve porselenle ünlenmiş olan şehir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.