Cinayet İlanı Kitap Özeti

Cinayet İlanı Kitap Özeti

Cinayet İlanı Kitap Özeti
26.12.2020
186
A+
A-

Cinayet İlanı Kitap Özeti

Agatha Christie’nin yine zekice kurgulanmış ve akıllardan çıkmayan bu romanında; bir gün gazeteye verilen bir ilan sayesinde Chipping Cleghorn köyünde yaşayanların hayatları sonsuza kadar değişir. İlanda 29 Ekim Cuma günü, saat 18:30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işleneceği yazıyordur. Little Paddocks’ta Letita Blacklock isimli yaşlı bir kadın, onun yakın arkadaşı Dora Bunner, kiracısı Phillipa Haymes ve yaşlı kadının yeğenleri Julia ve Patrick Simmons ikamet etmektedir. Orada yaşayanlar dahil -çünkü kendilerinin böyle bir saçmalıktan haberi yoktur- tüm köyün sakinleri bu ilanı gördükleri an şoka girer ve bunun saçma bir şaka, hatta bir oyun olabileceğini düşünürler ama merak etmekten de kendilerini alıkoyamazlar. Rahip Julian Harmon ve genç karısı Bunch Harmon ise o o gün gerçekten cinayet işleneceğini düşünür ve bir an önce o günün gelmesini beklerler, çünkü bu iki karı koca cinayet işleneceği için bir hayli heyecanlıdırlar. Bayan Swettenham ve genç oğlu Edmund Swettenham bunun verilecek bir davet olduğunu düşünmektedirler. Yaşlı Albay Easterbrook genç karısı Laura’ya kıyasla bu olayı o gün orada bulunmaya değmeyecek kadar saçma buluyordur. Albay zamanında bu tür olayları görüp geçirmiş, cinayetten ve polisiyeden anladığını iddia eden bir adamdır. Fakat karısının ısrarlarına dayanamaz ve onunla birlikte gitme kararı alır. Aynı evde kalan iki arkadaş Amy Murgatroyd ve Miss Hinchliffe bunun garip bir davet olduğunu düşünür fakat bu yine de gitmelerine engel olmaz.

Böylece cinayet oyununun yaşanacağı gün herkes oraya gider ve cinayet saatinden yarım saat önce oraya varırlar. Rahip o gün oraya gidemez fakat karısı Bunch Harmon merakına ve heyecanına engel olamaz. Herkesin gelmek için uydurduğu bir bahane var iken, Bunch Harmon açık açık işlenecek cinayet için geldiğini söyler. Beklenenden çok da farklı bir şey yaşanmaz. Saat tam 18.30’u gösterdiğinde ışıklar birden söner, kapı açılır ve kimin tuttuğu bilinmeyen bir silah iki üç el ateş etmeye başlar. Herkes korkudan tir tir titrerken evin göçmen hizmetçisi Mitzi bir odaya gider ve kendini oraya kitler. Ev sahibi Letita Blackwood kulağından yaralanır. Işıklar açıldığı zaman ise katilin yerde ölü yattığını fark ederler. Bu bir kaza kurşunu mu, yoksa adamın kendini bilerek mi öldürdüğü bilinmez.

Middleshire Polis Müdürü George Rydesdale ve Müfettiş Dermot Craddock herkesin ifadesini alır. Letita Blacklock katili daha önceden gördüğünü anlatır fakat adamın ilk başta neden böyle bir cinayet işlediğine anlam veremezler. Daha sonra katilin aslında bir hırsız olduğunu öğrenirler fakat evden hiçbir şeyin çalınmadığını fark ederler.

Herkesin ifadesi tek tek alınır ama verilen her ifade adeta bir öncekinin tekrarı gibidir. Aynı zamanda herkes göçmen kız Mitzi’nin yalan söylediğini düşünmektedir çünkü başta Letita Blacklock olmak üzere herkes Mitzi’nin ne kadar iyi yalan söyleyebildiğini bilmekte, hatta yalancılığı yabancı uyruklu insanlarda bulunan bir gen olduğunu düşünmektedir. Haliyle hiç kimse Mitzi’nin söylediği hiçbir şeye, verdiği ifadelerin hiçbirine inanmaz.

İlerleyen zamanlarda Jane Marple isimli ‘’ihtiyarcık’’ işe el atma kararı alır. Kendisi meraklı bir kadın olmakla birlikte, her zaman ilgisini çeken davalara dahil olmaya bayılır. Müfettişe ve polise göre Miss Marple zaten ön görülebilir şeyler anlatmaktadır ve bu yüzden başta yaşlı kadınla iş birliğine pek sıcak bakmaz, verdiği tavsiyelere intikal etme gereği duymazlar. Çünkü kendisinin sadece bir ‘’ihtiyarcık’’ olduğunu düşünürler fakat bu, Miss Marple’a bir engel değildir. Daha sonra katile cinayet ilanını yayınlatanın bir başkası olduğunu anlarlar ve değerli Miss Marple’ın önderliğinde yaşanması muhtemel tüm cinayetleri sonlandırma yolunda emin adımlarla ilerlerler.

Agatha Christie tam da ondan beklenildiği gibi tüyler ürperten bir roman yazmayı başarmış, en sevdiğim polisiye yazarları arasında birinci sıraya yerleşmiştir. Okurken birden fazla teori yürüttüm, cinayeti işleyeni daha ilk sayfalarda bulduğumu sandım. Fakat Agatha her zamanki gibi beni şaşırttı, büyüledi, tüm tabularımı altüst etti. Beni yine katil konusunda haksız çıkararak kitaplarına ve kendisine daha çok hayranlık duymamı sağladı.

Cinayet İlanı Diğer Özet

Chipping Cleghorn köyünde sıradan bir Cuma günüydü. Köy sakinleri her zaman olduğu gibi gazetelerini almışlardı. Fakat yerel gazetede  farklı bir ilan vardı. “29 Ekim Cuma günü saat 18.30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işlenecektir. Bu ilanı okuyan dostların davetiye beklemeden, Little Paddocks’a gelmeleri rica olunur.” .  Bu ilanı okuyan kişiler, arkadaşları Letitia Blacklock’ın bir cinayet oyunu hazırladığını düşünürler. Ama bunun başkası tarafından hazırlanan bir şaka mı yoksa arkadaşı tarafından verilen bir davetiye mi olduğunu anlayamadılar. Lititia Blacklock ise bunun saçma bir şaka olduğunu ama insanların merak edip eve gelebileceklerini düşünerek hazırlık yaptı. Saat 18.30 yaklaşırken meraklı arkadaşları eve bir bahane sunarak eve doluşmaya başladı. Son olarak Bayan Harman girerek; “Çok geç kalmadım ya ? Cinayet ne zaman olacak ?” dedi. Saat 18.30 geldiğinde herkes susmuştu. O anda ışıklar söndü. Herkes bunun gerçek bir oyun olduğunu sanarak sevinmeye başladı. Sonra bir anda kapı açılır ve elinde fenerle içeri bir adam girdi. “Eller yukarı.” dedi. Herkes oyun oynama düşüncesinin verdiği sevinçle ellerini kaldırdı. Eller artık havaya kalkınca. 2 el ateş sesi duyuldu. Silahlı adam biraz bekledi ve tekrar ateş sesi duyuldu. Silahlı adam yere devrildi. Misafirlerden biri ışığı yaktı ve yerde bir ceset olduğunu fark ettiler. Yerde elinde fenerle içeri gelen adamın cesedi yatıyordu. Letitia Blacklock’un ise kulağından kan aktığını gördüler. Hemen polise haber verdiler. Polis yaptığı tetkikler sonucu adamın ayağa takılması suretinde, silahın ateş aldığı kanısına vardılar ama Polis Müdürünün güvendiği İhtiyarcık Miss Marple, bu işin göründüğünden daha fazlası olduğunu kanısına vardı. Miss Marple ile aynı fikirde olan Müfettiş Craddock olayı derinlemesine araştırmaya karar verdi.

        Müfettiş olay anında orada bulunanları tek tek sorguya çekti. Müfettiş Letitia Blacklock ile konuşunca bunun bir miras davası olabileceği kanısına vardı. Miss Marple ise olayın şahitlerin evlerinde çay içip , yolda onlara denk gelerek belli etmeden o gün olanlar hakkında bilgi topluyordu. Letitia Blacklock’un çocukluk arkadaşı ve evi çekip çeviren kişi olan Dora Bunner kendisini iyi hissetmediğini söyleyerek aspirin istedi. Letitia odasındaki aspirinin yerini söyleyerek oradan alabileceğini söyledi. Aspirini alan Dora Bunner ertesi gün yatağında ölü bulundu. Belli bir süre sonra gerçek katilin kim  olduğunu fark eden Amy Murgatroy boğularak öldü.

Müfettiş olay sırasında orada olan herkesi tekrar Little Paddocks’a topladı. Herkese tekrar sorular sormaya başladı. Sıra evin hizmetçisi Mitzi’ye geldiğininde, Mitzi o gün olanları kapı deliğinden gördüğünü , katilin kim olduğunu bildiğini söyledi. Fakat söylediği kişi daha önceden Müfettiş tarafından aklanan kişiydi. Mitzi itirafını yaptıktan sonra bulaşıkları yıkamak için mutfağa geri döndü. Mitzi’nin arkasından gelen Letitia Blacklock , Mitzi’yi suda boğmaya çalıştı. O sırada Miss Marple ve Müfettiş , Letitia’yı suç üstü yakaladı ve gerçek katil ortaya çıktı.

Cinayet İlanı Arka Kapak

Yerel Gazete de çıkan garip cinayet ilanı, Jane Marple dahil tüm Chipping Cleghorn köyü sakinlerini heyecanlı bir bekleyişe sürüklemiştir: 29 Ekim, Cuma günü, saat 18.30′ da Little Paddocks’ta cinayet işlenecektir.

Bu çocukça bir şaka mıydı, yoksa zavallı Letitia Blacklock’u korkutmak için yapılan bir oyun muydu? Bu esrarengiz davetiyeye karşı koyamayanlar belirtilen zamanda Little Paddocks’un kapısında belirirler ve ışıklar söner…

“Agatha Christie polisiye yazarlar tahtından asla inmeyecek. Her zamanki gibi zekice kurgulanmış bir eser…”

Cinayet İlanı Kitap Konusu

Yerel gazetede çıkan bir ilan bütün Chipping Cleghorn köyü sakinlarini heyecanlandırır. İlanda 29 Ekim Cuma günü saat 18.30’da Little Paddocks‘da cinayet işleneceği yazmaktadır. Herkes, bu ilanın bir şaka mı, yoksa yaşlı Bayan Letitia Blacklock‘u tehdit etmek için verilmiş bir ilan mı olduğunu düşünmektedir.

Bütün sakinler o günü sessizce beklemektedir. Köyde bulunanların arasında Miss Marple de bulunmaktadır. O gün geldiğinde merakına yenik düşen komşular saat 18.30’a gelmeden Little Paddocks‘da belirir. Ve saat tam 18.30’da ışıklar söner ve ev karanlığa bürünür.

Cinayet İlanı Kitap Yorumları

Polisiyenin annesi olarak bilinen Agatha Christie’den enfes bir romandı. Tek bir olay anlatılmıştı bu sefer. Kurgu içinde ilerlerken çözüme dair aklınızda pek çok şey oluşsa da en zor problemlerin bile çözümünün hep göz önünde olduğunu unutmayınca sonuca ulaşabiliyorsunuz. Ancak sıkı bir polisiye okuru değilseniz ya da dikkatiniz dağınıksa, yönlendirmelere kanabilirsiniz. Tüm ipuçlarına rağmen son bölüme kadar katili net bir şekilde bulamıyorsunuz.

Her bölümde ayrı bir heyecan vardı ve olaylar ile kişiler arasında mükemmel bağlar kurulmuştu. Anlatım akıcı ve yalın, kurgu sürükleyici idi. Dili duruydu ve çeviride hata yoktu. Severek kısa sürede okunulacak bir kitap olmuş. Kitapla kalın.

Yazara yakışan bir romandı. Christie, kendisinin çok fazlaca okur kitlesine sahip olduğunu bence bilmeliydi. Bu kadını aşırı derecede seviyorum.
Neden bu kadını bu kadar ayırıyoruz ? Kurgusu çok güzel. Gazete ilanı ve severek gelen davetlilerin arasından mükemmel final ve harika dedektiflikle bitirilen bir kitap.

Sonuna kadar her şey çok iyidi.Sonu farklı ve güzeldi Diğer Agatha Kitapları gibi. Fakat benim açımdan problemliydi. Nasıl mı? On küçük zenci kitabını baştan sona tüm bilgileri siz alıyorsunuz. Noktası virgülüne kadar sizle beraber işleniyor. Ama bu kitapta ilerledikçe yeni bilgiler yeni sıkıntılar ekleniyor. Ve Sonunu okumadan, öncesini 100 kerede okusanız bu sonu bulamayabilirsiniz. Çünkü farklı bitiyor. Yani bu bendeki Bulma hissini çok fena kırdı. Bildiğin üzüldüm. On küçük zencide ne güzel arıyorduk düşünüyorduk falan sonunda güzeldi . Burada o olmamıştı benim gözümde. Akış olarak yine güzel bir kitap. Normalde 8’lik bir hikayesi var ancak ben sonunu bulmamın imkansız oluşundan ve sürekli yeni şeyler katılıp bizim görmediğimiz yerlerde olayların döndüğünden 7 veriyorum. Bu Agatha kitabından çok Conan Doyle’den Sherlock kitabı gibi olmuş.(ki Sherlock hastasıyımdır, orada da her şey göz önünde gelişir)

Gereksiz uzun değil insanı sıkmıyor, kitap okumakta zorlananlar için kalında değil ve yeterince ideal bir kitap. Kitap okumaya başlamak isteyenler için bire bir.

Altın kitaplar yayınevinin bu kitabı tekrar basması çok iyi oldu. Miss Marple teyzemizin yeni macerasıyla karşı karşıyayız. Polis yeğeni sayesinde bir esrar daha çözüyor. nu kez katili bulmak zor. Çünkü…….. Kitabı alın okuyun arkadaşlar. Çok süper.

Agatha Christie – Cinayet İlanı Özet

Kitabın Yazarı: Agatha Christie
Kitap Türü: Yabancı Romanlar, Polisiye Romanlar, Macera Romanları
Yayınevi: Altın Kitaplar
Yayınlandığı Yıl: 2007
Sayfa Sayısı: 240
ISBN: 9789752109100
İlk Yayınlanma Tarihi: Haziran 1950
Orjinal Adı : A Murder is Announced
Çeviren : Gönül SUVEREN

Agatha ChristieAltın KitaplarCinayet İlanıCinayet İlanı Kitap ÖzetiCinayet İlanı ÖzetKitap ÖzetiKitap ÖzetleriMacera RomanlarıPolisiye RomanlarRoman ÖzetiRoman ÖzetleriYabancı Romanlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.