Büyük bir akvaryumdaki su sıcaklığı, bir uçtan öbür uca gittikçe, 0 °C den 30 °C ye doğru artmaktadır. Bu akvaryuma bir balık türü konulduktan bir kaç yıl sonra, akvaryumun değişik sıcaklıktaki bölgelerinde bulunan balıklar sayılıyor ve bu sayılardan yukarıdaki grafik elde ediliyor. Bu bilgilere göre, deneyde kullanılan balık türü için en uygun sıcaklık aralığı nedir?

Büyük bir akvaryumdaki  su sıcaklığı, bir uçtan öbür uca gittikçe, 0 °C den 30 °C ye doğru artmaktadır. Bu akvaryuma bir balık türü konulduktan bir kaç yıl sonra, akvaryumun değişik sıcaklıktaki bölgelerinde bulunan balıklar sayılıyor ve bu sayılardan yukarıdaki grafik elde ediliyor. Bu bilgilere göre, deneyde kullanılan balık türü için en uygun sıcaklık aralığı nedir?
26.01.2021
290
A+
A-

Büyük bir akvaryumdaki su sıcaklığı, bir uçtan öbür uca gittikçe, 0 °C den 30 °C ye doğru artmaktadır. Bu akvaryuma bir balık türü konulduktan bir kaç yıl sonra, akvaryumun değişik sıcaklıktaki bölgelerinde bulunan balıklar sayılıyor ve bu sayılardan yukarıdaki grafik elde ediliyor.

Bu bilgilere göre, deneyde kullanılan balık türü için en uygun sıcaklık aralığı nedir?

A) 25°C – 30°C
B) 20°C – 25°C
C) 15°C – 20°C
D) 10°C – 15°C
E) 5°C – 10°C

En uygun sıcaklıkta enzimlerin en iyi çalışması ve ortamın ideal olması canlı sayısının fazla olması demektir.

25 °C den sonra birey sayısı hızla azaldığı için sıcaklık olumsuz etki yapmıştır.

15 °C ile 20 °C arasında artış hızı en fazladır.

Ortam ısısı 22 °C civarında sabitlenirse en çok balık yaşayabilir.

Cevap – B

Biyoloji Soru Çözümleri

Ayt Biyoloji Çıkmış SorularBilimsel Çalışma Çıkmış SorularBiyolojiBiyoloji Çıkmış SorularBiyoloji Çözümlü SorularBiyoloji Soru ÇözümleriÇıkmış Biyoloji SorularıTyt Biyoloji Çıkmış Sorular,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.