Ayıların soğuk aylardaki dinlencesi nedir?

Ayıların soğuk aylardaki dinlencesi nedir?

Ayıların soğuk aylardaki dinlencesi nedir?
19.01.2021
573
A+
A-

Ayıların soğuk aylardaki dinlencesi nedir?

Bazı hayvanların; yiyecek azlığı ve düşük hava sıcaklığı gibi kış koşullarından korunmak için girdiği uyuşukluk halidir. Kış uykusuna yatan hayvanların metabolizmaları yavaşlar, vücut sıcaklıkları azalır, nabızları düşer, soluk alıp vermeleri yavaşlar ve dışkılamaları durur. Kış uykusuna yatan hayvanlar, yağ ve glikojen gibi vücutlarının depo besinlerini kullanırlar ya da bazı dönemlerde hareketlenerek inlerinde depoladıkları besinleri tüketerek hayatta kalırlar. Gerçek kış uykusuna yatan hayvanların vücut sıcaklıkları düşer ve ortam sıcaklığına yaklaşır.

KIŞ UYKUSU – HİBERNASYON

Kış uykusu, soğuk ve kurak mevsimlere karşı koyabilmek için canlı varlıkların yapısında görülen olayların tümü olarak tanımlanır. Kış uykusu esnasında hayvanlarda vücut sıcaklığı normalin altına düşer ve kalbin atım sayısı azalır. Bütün canlılar kış uykusuna yatmaz.

Kış uykusu ya da hibernasyon uykuya benzer bir çeşit uzun süreli hareketsizlik halidir. Bu süreçte canlının vücut sıcaklığı azalır, kalp atım sayısı düşer, nefes alışveriş hızı yavaşlar ve metabolizma hızı en düşük seviyeye iner.

Kış uykusuna yatan hayvanlar hiçbir dışkı salgılamaması, çiş ve kakalarını uyku boyunca tutmaları hatta uyku esnasında doğum yapıp bebeklerini bile besleyebiliyorlarmış.

Kış uykusu, değişken iklimlerde yaşayıp besin bulma zorluğu çeken hayvanlarda olur.

Hibernasyon, yani kış uykusu tabiattaki bilmecelerden belki de en enteresanıdır. Milyonlarca memeli, sürüngen, haşarat ve böcek bütün bir kış boyunca uyur. Vücut organlarının aktifliği tamamen askıya alınır.

Ayıların soğuk aylardaki dinlencesi

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıHibernasyonHibernasyon Ne DemekHibernasyon NedirKış UykusuKış Uykusu Ne DemekKış Uykusu NedirKış Uykusuna Kimler Yatar,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.