Araba, kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıt nedir?

Araba, kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıt nedir?

Araba, kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıt nedir?
29.01.2021
760
A+
A-

Araba, kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıt nedir?

Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır. Motorlu araçların arkasına bağlanabilen ve çekilebilen yük taşıma aracıdır.

RÖMORK

Römork, motorlu bir taşıtın arkasına takılıp çekilerek yük taşıma işlerinde kullanılan, genellikle iki tekerlekli motorsuz taşıttır. Römork, motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır. Yarı römork, bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorktur. Hafif römork ise azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçmeyen römork veya yarı römork çeşididir.

Römork, motorlu araçların arkasına takılan ve yük taşımaya yarayan tekerlekli motorsuz vasıta olarak tanımlanıyor. Çekici araçların arkasındaki çeki demirine takılan bu araçlar genel olarak tam ve yarı römork şeklinde ikiye ayrılıyor. Ön aksa sahip olan tam römorklar çekici araca yük bindirmediği için genellikle tır, kamyon ve traktör gibi ağır vasıtalarda ticari amaçlarla kullanılıyor. Yarı römorklar ise yükün bir bölümünü taşıyıcı araca bindirdiği için çekme kuvveti daha az araçlarda kullanılıyor.

Araba, kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıt

Araba kamyon gibi araçlara takılan motorsuz taşıtBilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıRömorkRömork Ne DemekRömork Nedir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.