Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Güneş gerçekte orta büyüklükte bir yıldızdır. Gece gökyüzünde gördüğünüz yıldızların birçoğu Güneş’ten daha büyük ve daha parlaktır. Bunlar Dünya’dan çok uzakta oldukları için küçük görünürler.

Güneş, diğer yıldızlar gibi çok sıcak gaz küresidir. Yapısı gazlardan oluşmuştur. Bu gazların büyük bir kısmını hidrojen gazı oluşturur. Güneş’te bulunan hidrojen gazları çeşitli olaylar sonucu helyum gazına dönüşür. Ortaya çok büyük bir enerji çıkar. Bu enerji ısı ve ışık olarak uzaya yayılır.

Güneş sıcak gazlardan oluştuğu için yüzeyi çalkantılıdır. Bu nedenle bazen yüzeyinden gaz fışkırmaları olabilir. Bunlara Güneş parlamaları denilir. Fotoğrafta, Güneş’in yüzeyindeki gaz fışkırmaları sonucunda oluşan Güneş parlamaları görülüyor.

Güneş’in fotoğraflarını incelediğinizde küresel bir şekli olduğunu görürsünüz.

Dünya’nın katmanlı bir yapıya sahip olduğunu 4. sınıf fen bilimleri dersinde öğrenmiştiniz. Güneş’in yapısını gösteren aşağıdaki görseli incelerseniz Güneş’in de farklı katmanları olduğunu görürsünüz.

Güneş’in merkezinde çok sıcak ve çok yoğun olan çekirdek bulunur. Güneş’in enerjisi de burada açığa çıkar. Güneş’in gözümüzle gördüğümüz katmanı ışık küredir. Işık kürenin üzerinde de renk küre ve taç küre adlı iki katman bulunur. Normalde bu katmanları göremeyiz. Bu katmanlar bazı özel teknolojik araçlar kullanılarak incelenir. Ayrıca tam Güneş tutulması sırasında renk küre ve ışık küre katmanları bazı özel araçlarla da gözlemlenir.

Dünya, diğer gezegenler ve Güneş sistemindeki tüm gök cisimleri, Güneş’in çevresinde dolanır. Güneş de diğer gök cisimleri gibi kendi çevresinde döner.

Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda YayınlarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri CevaplarıFen Bilimleri ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Kitabı Çözümleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.