Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 94

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 94

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 94
23.02.2021
109
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 94

Hz. Peygamber (s.a.v.) “Din kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa hiçbir iyiliği küçümseme.” buyurarak sahabilerine güler yüzlü olmayı tavsiye ederdi. İnsanlar Peygamberimize (s.a.v.) her zaman saygılı ve edepli davranırlar ama kendilerini onun yanında rahatsız da hissetmezlerdi. Onların böyle hissetmelerinin sebebi, Peygamberimizin (s.a.v.) ashabına yakın ve samimi davranmasıydı. Hz. Ali’nin (r.a.) haber verdiğine göre “Resulullah’ın (s.a.v.) meclisindekilerin hepsi, ona kendilerini herkesten daha yakın olarak görürlerdi. Bir şahıs onun yanına oturduğunda ya da durumunu ona arz ettiğinde kendisi ayrılıncaya kadar Allah Resulü (s.a.v.) sabırla onu dinler ve onunla ilgilenirdi.”

HADİS YORUMLAYALIM

“Mümin cana yakındır. (İnsanlarla) yakınlık kurmayan ve kendisiyle yakınlık kurulamayan kimsede hayır yoktur.”
Mümin yumuşak huyludur. Olmak zorundadır. Yoksa hayırsız kişilerden olur.

Hz. Peygamber (s.a.v.) herkese değer verir; insanlara, durumlarına ve faziletlerine göre iltifatta bulunurdu. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), beraber oturduğu kimselere öyle samimi davranır, öyle iltifatlarda bulunurdu ki onun meclisindeki herkes, “Peygamber (s.a.v.) en çok beni seviyor, onun yanında en değerli kişi benim.” diye düşünürdü.

Peygamberimiz (s.a.v.), yeni Müslüman olmuş olan Amr b. As’a (r.a.) iltifat etmiş, yakın davranmış ve onu bir seferde komutan olarak tayin etmişti. Peygamberimizin (s.a.v.) yakın ve samimi tavrını gören Amr b. As (r.a.) da Resulullah’ın (s.a.v.) en çok kendisini sevdiğini düşünmüş ve bir keresinde, “Ya Resulallah! En çok kimi seversin?” diye sormuştu. “Aişe’yi.” cevabını alınca “Ya erkeklerden?” demiş, “Aişe’nin babası Ebu Bekir’i.” cevabını alınca “Sonra kimi?” diye tekrar sormuştu. “Ömer’i.” cevabını alınca aynı soruyu sormaya devam etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) her seferinde başka birinin ismini söyleyince en sona kendisinin kalacağından korkan Amr b. As (r.a.), artık sormayı bırakmıştır.

Allah Resulü (s.a.v.), insanlara samimi davranır, herkese değer verirdi. İnsanlara verdiği değeri söz ve davranışlarıyla gösterir, karşısındakilere de hissettirirdi. Örneğin biriyle karşılaştığında ona selam verir, hâl ve hatırını sorardı. İnsanlara isimleriyle hitap etmeye özen gösterirdi. Hz. Muhammed (s.a.v.), çocukları ve kadınları gördüğünde onlara selam verirdi. Çocuklara hâl ve hatır sorar, zaman zaman onlarla şakalaşırdı. Çocukları azarlamaz, onlar yanlış davranışta bulunduğunda kendilerini güzel bir şekilde ve kırmadan uyarırdı.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 94

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 94Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 94Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 94,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.