Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82
20.02.2021
105
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

YETİMLERİN BABASI PEYGAMBERİMİZ

Yetim ve öksüz kime denir? Yetimler ve öksüzler ne gibi zorluklar yaşar? Düşününüz.
Yetim; babası ölmüş yani babasız çocuğa denir.
Öksüz; annesi ölmüş yani annesiz çocuğa denir.
Yetim ve öksüzlerin yaşadığı en büyük zorluk sevgisizliktir. Anne baba sevgisinden mahrumdurlar. Maddi açıdan ise annesiz ve babasızlıktan dolayı sıkıntı yaşarlar. İstediklerine ya kavuşamazlar yada çok geç kavuşurlar.

Daha doğmadan babası vefat eden ve yetim olarak dünyaya gelen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), annesi Âmine’yi de altı yaşındayken kaybetmişti. Dolayısıyla Hz. Muhammed (s.a.v.), yetim ve öksüz olarak büyümüştü. Yetim olmanın, öksüz kalmanın verdiği sıkıntıları ve ortaya çıkardığı zorlukları bizzat yaşayarak görmüştü. Yetimlerin ve öksüzlerin durumunu çok iyi bilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), onlara her zaman sahip çıkmıştı. Yetimleri korumuş, öksüz ve kimsesiz çocuklara her zaman yardımcı olmuştu. Sahabilerine de yetimlere iyi davranmalarını, öksüz ve kimsesiz çocuklara sahip çıkmalarını tavsiye etmişti. Bir hadisinde, “Ben ve yetime kol kanat geren kimse, cennette şu iki elin parmakları gibi birbirine yakınız.” buyurmuştu.

HADİS YORUMLAYALIM

“Müslümanların evleri içinde en hayırlı ev, içinde yetime iyi muamele edilen evdir. Müslümanların evleri içinde en kötü ev de yetime kötü muamele edilen evdir.”

Anlaşılıyor ki yetim hakkı çok büyük. Nerede olursa olsun yetime ve öksüze iyi davranmak zorundayız. Kendimize aldığımızın ya aynısını yada daha iyisini almamız gerekmektedir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) yetimleri her zaman korurdu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hz. Hatice (r.a.) ile evlendiğinde eşinin önceki evliliğinden biri kız, diğeri erkek iki çocuğu vardı. Bunlardan biri olan Hind, Resulullah’ın (s.a.v.) terbiyesinde ve gözetiminde büyümüştür. Allah Resulü (s.a.v.), bu yetim çocuğa sahip çıkmıştır. Ona hep şefkat ve merhametle muamele etmiştir. Yetim, Hind’i öz çocuklarından ayırmamıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yetim hakkı konusunda son derece duyarlı olmuştur. Örneğin Medine’ye hicret ettiğinde mescit yapımı için uygun görülen bir arsa vardı. Bu arsa, iki yetime aitti. Yetimler, arsayı bedelsiz olarak mescit yapılması için vermek istediler. Ancak Hz. Peygamber (s.a.v.), onların mağdur olmasını istemedi. Yetimlere parasını ödeyip arsayı onlardan satın aldı ve sonra da buraya Mescid-i Nebi’yi inşa ettirdi.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) amcası Hamza (r.a.), Uhud’da şehit olmuştu. Onun Ümame adında, yetim kalan bir kızı vardı. Mekke’de annesiyle yaşıyordu. Peygamberimiz (s.a.v.), Ümame’ye hep sahip çıktı ve onu korudu. Ümame’yi, eşi Ümmü Seleme’nin oğlu Seleme b. Seleme (r.a.) ile evlendirdi. 629 yılında kaza umresini yapıp Medine’ye dönerken Ümame, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile birlikte Medine’ye gelmek istedi. Resulullah (s.a.v.), Ümame’yi yanına aldı, Medine’ye getirdi. Hz. Ali (r.a.), Cafer b. Ebu Talip (r.a.) ve Zeyd b. Harise (r.a.) Ümame’yi kendi yanlarına almak istediler. Aralarında anlaşamadılar. Resulullah (s.a.v.), onu Cafer’e (r.a.) verdi. Çünkü Cafer’in (r.a.) eşi, Ümame’nin teyzesiydi. Hz. Peygamber (s.a.v.), Ümame’nin, teyzesinin yanında daha rahat olacağını düşündüğü için onu Cafer’e verdi.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 82Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 82Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 82,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.