Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80
20.02.2021
148
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), bir keresinde bir davete gidiyordu. Yolda, çocuklarla oynayan torunu Hz. Hüseyin’i (r.a.) gördü ve onu da götürmek istedi. Ancak Hz. Hüseyin (r.a.), dedesine yakalanmamak için bir sağa bir sola koşmaya başladı. Efendimiz (s.a.v.), onu yakalamak için şaka olsun diye ve torununu taklit ederek bir sağa, bir sola koşup durdu. En sonunda yakaladı ve elinin birini ensesinin altına, diğerini de çenesinin altına koydu, torununu öptü ve “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim …” buyurdu.

Hz. Muhammed (s.a.v.), çocuklara zaman zaman hediyeler de verirdi. Örneğin bir keresinde Habeş Kralı Necaşi’nin kendisine hediye ettiği altın yüzüğü torunu Ümame’ye göndermiş ve “Ey biricik kızım! Bununla süslen.” buyurmuştu.

Yine bir gün Resulullah (s.a.v.), elinde akik taşından bir kolye olduğu hâlde evine geldi. “Bunu içinizden en sevdiğim birine vereceğim.” buyurdu. Evdekiler, onu eşi Aişe’ye (r.a.) vereceğini düşündüler. Ancak Hz. Peygamber (s.a.v.), torunu Ümame’yi (r.a.) yanına çağırdı ve kolyeyi onun boynuna taktı. Çocuğun gözünde çapak vardı, onu da eliyle sildi.

Çocuklar da Resulullah’ın (s.a.v.) kendilerine olan sevgisini karşılıksız bırakmazlar, Allah Resulü’nü (s.a.v.) çok severlerdi. Ona olan sevgilerini de her zaman ifade ederlerdi. Örneğin Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde onu karşılayanlar arasında Neccaroğulları kabilesinden küçük çocuklar da vardı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) onlarla ilgilendi. Yanlarına gidip “Beni seviyor musunuz?” diye sordu. Onlar da “Evet ya Resulallah! Seviyoruz.” diye bağırdılar. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.), “Allah biliyor, ben de sizi seviyorum. Vallahi ben de sizi seviyorum. Vallahi ben de sizi seviyorum.” diye cevap verdi.

Bir keresinde Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), ensarı ziyaret ediyordu. Ensarın mahallesine geldiği zaman çocuklar onun etrafını sarıyor, Peygamber (s.a.v.) de çocuklara dua ediyor, onların başlarını okşuyor ve kendilerine selam veriyordu.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medineliler onu sevinçle, şarkılar söyleyerek, def çalarak karşıladılar. Resulullah’ı (s.a.v.) karşılayanlar arasında Medineli çocuklar da vardı. Bir sahabi şöyle diyor: İnsanların, Resulullah’ın (s.a.v.) teşrifiyle sevindikleri kadar hiçbir şeye sevindiklerini görmedim. Hatta çocukların, “İşte Resulullah geldi.” dediklerini gördüm.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 80Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 80Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 80,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.