Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 61

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 61

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 61
17.02.2021
69
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 61

PEYGAMBERLERİN ÖZELLİKLERİ

Sizce peygamberler, hangi özellikleriyle insanlar arasında ön plana çıkmışlardır? Bu konudaki düşüncelerinizi açıklayınız.

Allah’a en çok bağlılık göstermelerinden dolayı öne çıkmışlardır.

Kur’an-ı Kerim’de açıklandığı üzere peygamberler de herkes gibi bir insandır. Onlar da bizler gibi bir anne ve babadan dünyaya gelir, belli bir süre yaşar, evlenir ve çocuk sahibi olur, üzülür ve sevinir, yorulur ve dinlenirler. “Her canlı ölümü tadacaktır…” ayetinde belirtilen ilahi yasa gereği de Allah’ın (c.c.) takdir ettiği ömrü tamamlayınca ölürler. Ancak peygamberlerin bazı üstün özellikleri de vardır. Bunlara peygamberlerin sıfatları denir.

Peygamberlerin Sıfatları

  1. Sıdk
  2. Emanet
  3. Tebliğ
  4. Fetanet
  5. İsmet

Sıdk: Doğru olmak demektir. Bütün peygamberler doğru sözlü, dürüst insanlardır. Yalancılık onlar için düşünülemez. Çünkü yalan söyleyen insanlara hiç kimse inanmaz. Kendisine güvenilmeyen bir insanın peygamber olması, topluma yön vermesi ve insanlara liderlik etmesi mümkün değildir. Bütün peygamberler, hem peygamber oldukları dönemde hem de peygamber olarak gönderilmeden önce asla yalan söylememişlerdir. Hayatlarının her aşamasında toplum tarafından doğru sözlü kişiler olarak tanınmışlardır. Örneğin Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), her zaman doğru sözlü olmuştur. Rabb’imizin (c.c.), “O hâlde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol!..” emrine daima uygun davranmıştır. Onun doğru sözlülüğünü, içinde yaşadığı toplumun fertleri de pek çok kez itiraf etmiştir. Başka bir ayette de Hz. İsmail (a.s.) hakkında, “(Resulüm!) Kitap’ta İsmail’i de an. Gerçekten o, sözüne sadıktı, resul ve nebi idi.” buyrulmaktadır.

Emanet: Güvenilir olmak demektir. Allah’ın (c.c.) gönderdiği bütün peygamberler güvenilir insanlardır. Onlar sözleriyle, davranışlarıyla, yaşayışlarıyla topluma güven vermişlerdir. Peygamberler; topluma liderlik etmek, insanlara yön vermek ve kitleleri peşinden sürüklemek misyonunu üstlenmişlerdir. Bu misyonu üstlenen kişilerin güvenilir olmaları gerekir. Çünkü insanlar, güvenmedikleri kimselerin peşinden gitmezler; onlar dedi diye inançlarını, düşüncelerini, geleneklerini, yaşayışlarını terk etmezler. Peygamberler de kavimlerine, kendilerinin güvenilir insanlar olduklarını vurgulamışlardır. Örneğin Hz. Nuh (a.s.), Hz. Hud (a.s.), Hz. Salih (a.s.) ve Hz. Şuayp (a.s.) peygamberler, kavimlerine şöyle demişlerdir:

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 61

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 61Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 61Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 61,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.