Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 53

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 53

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 53
16.02.2021
70
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 53

Akıllı ve düşünebilen bir varlık olan insan, hem kendisi hem de hayatın anlamı ve diğer varlıklar hakkında pek çok soru sorar. “Ben kimim?”, “Niçin yaratıldım?” , “Hayatın amacı nedir?” , “Dünyada nasıl yaşamalıyım?”, “Niçin ölüyoruz?”, “Öldükten sonra nereye gideceğiz?”, “İnsandan başka sorumlu varlıklar da var mıdır?” vb. sorular bunlara örnek olarak verilebilir. İnsanın iç huzuruna kavuşabilmesi için bu gibi sorularına doyurucu cevaplar bulması gerekir. Ancak akıl ve bilim, insanın bu sorularına tek başına cevap veremez. İşte Rabb’imiz (c.c.), peygamberler göndererek insana merak ettiği soruların cevabını bildirmiştir. Peygamberler, insanın Allah (c.c.) tarafından yaratıldığını, bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu belirtmişlerdir. Bu konuyla ilgili bir ayette şöyle buyrulmuştur: “O ki hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.”

Peygamberler, insanın yaratılış amacının Allah’ı (c.c.) tanımak ve ona kulluk etmek olduğunu ifade etmişlerdir. İbadetlerin nasıl yapılacağını öğretmişlerdir. “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” ayetinde de insanın yaratılış amacı açıkça belirtilmiştir. Peygamberler insanlara, ölümün bir yok oluş olmadığını öğretmişlerdir. Ölümden sonra yeniden dirilişin gerçekleşeceğini, sonsuz bir ahiret hayatının olduğunu haber vermişlerdir. Yine peygamberler insanları; melekler, şeytan vb. varlıklardan haberdar etmişlerdir.

İnsanın özünde; sevgi, merhamet, iyilik, yardımseverlik, hayâ, cömertlik, adalet gibi güzel duygular olduğu gibi hırs, öfke, kıskançlık, bencillik, kin, nefret gibi olumsuz duygular da vardır. Bu sebeple insan, iyiliğe de kötülüğe de yönelme kabiliyeti olan bir varlıktır. Bu durum Şems suresinde şöyle belirtilir: “Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.” İnsanın iyiliğe yönelmesi ve kötülüklerden uzak durup erdemli bir birey olabilmesi için eğitime ihtiyacı vardır. İşte Rabb’imiz (c.c.), peygamberler göndererek insanlara lütufta bulunmuş, onları eğitmeyi amaçlamıştır. Kullarının içindeki güzel duyguları açığa çıkarmayı, onları erdemli davranışlara yöneltmeyi hedeflemiştir. Allah’ın (c.c.) gönderdiği peygamberler, gönderildikleri toplumları iyiye ve güzele yönlendirmişlerdir. Onları kötülükten uzak durmaları konusunda uyarmışlardır. Peygamberler, gönderildikleri toplumlar için bir öğretmen, rehber ve örnek olmuşlardır.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 53

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 53Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 53Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 53,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.