Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44
13.02.2021
115
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

630 yılında Müslümanlar Mekke’ye girince Mekkeliler, Peygamberimizin (s.a.v.) kendilerine ne yapacağını merakla beklemeye başladılar. Çünkü onlar, Allah’ın Elçisi’ne (s.a.v.) ve ona inananlara her türlü baskıyı, eziyeti, işkenceyi yapmışlardı. İslam’ı ve Müslümanları yok etmek için defalarca Medine’ye saldırmışlardı. Hz. Muhammed (s.a.v.) Kâbe çevresinde toplanan Mekkelilere, “Size ne yapacağımı, nasıl davranacağımı düşünüyorsunuz?” diye sordu. Onlar, “Hayır söylüyor ve senden hayır umuyoruz. Sen kerim bir kardeşsin ve kerim bir kardeş oğlusun.” dediler. Âlemlere rahmet olarak gönderilen o mübarek insan, merhamet peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine her türlü eziyeti ve düşmanlığı yapan Mekkelilere, “Bugün size, Yusuf kardeşimin dediği gibi diyorum: ‘Bugün size kınama yoktur. Allah sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir.’ Gidiniz, hepiniz serbestsiniz.” buyurdu.

Yukarıdaki olay, bize hangi mesajları vermekte ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kişiliği hakkında neler düşündürmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Merhametli bir yapısı vardır. Kendine kötülük yatıklarını bile affetmiştir. Bu yüzden affedicidir. Ve herkes tarafından hayırlı olarak anılmıştır.

Medineli müminler, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) artık Mekke’ye, doğup büyüdüğü topraklara kavuştuğunu ve Medine’ye dönmeyeceğini düşündüler. Bunun için de üzüntüye ve endişeye kapıldılar. Onların böyle düşündüğünü öğrenen Efendimiz (s.a.v.), “Allah saklasın. Hayatım sizin hayatınızla beraber olacak, ölümüm de sizin ölümünüzle beraber olacaktır.” buyurdu. Bunu duyan ensar, büyük sevinç yaşadı.

Taif Kuşatması

Peygamberimiz (s.a.v.), Huneyn’den sonra müşriklerin sığındığı Taif’i kuşattı. Taifliler, bir ay kadar devam eden kuşatmaya karşı büyük direnç gösterdiler. Kuşatmanın uzaması üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye döndü. Bazı kişiler Peygamberimizden (s.a.v.), Taifliler için beddua etmesini istediler. Efendimiz (s.a.v.) de “Allah’ım! Sakiflilere hidayet eyle. Onları Medine’ye getir.” diye dua etti. Allah (c.c.) onun bu duasını kabul etti. Taifliler bir süre sonra Peygamber Efendimize (s.a.v.) gelip kendi istekleriyle İslam’ı kabul ettiler.

Veda Haccı ve Veda Hutbesi

Hac, Hicret’in 9. yılında farz kılınmıştı. Peygamberimiz (s.a.v.) o yıl hac emiri olarak Hz. Ebu Bekir’i (r.a.) tayin etmişti. Hicret’in 10. yılında da Allah Resulü (s.a.v.), hacca gideceğini sahabilerine duyurdu. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Mekke’ye doğru hareket etti. Gerek Medine’den yola çıkanlar gerekse yolda katılanlarla birlikte binlerce Müslüman, Peygamberimizle (s.a.v.) beraber hac yapmak için Mekke’de toplandı. Resulullah (s.a.v.), 632 yılında ilk ve son haccını gerçekleştirdi. Onun bu haccına Veda Haccı denildi. Hz. Peygamber (s.a.v.) Veda Haccı’nda sahabileriyle vedalaştı. Ashabına ve onların şahsında tüm Müslümanlara son öğütlerini verdi. İslam’ın evrensel ilkelerini müminlere bir kez daha hatırlattı. Sahabe-i kirama ve tüm Müslümanlara tavsiyelerde bulundu. Onun, Veda Haccı esnasında yaptığı ve Müslümanlara tavsiyelerini içeren meşhur konuşmasına da Veda Hutbesi denildi. Veda Hutbesi’nde insanlığa yol gösteren çok önemli evrensel ilkeler vardır. Bu hutbede Hz. Peygamber (s.a.v.) her zaman ve her toplum için geçerli olan temel ilkeleri ortaya koymuştur.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 44Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 44Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 44,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.