Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43
13.02.2021
72
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

Hayber’in Fethi

Medine yakınlarında Hayber denilen bir Yahudi yerleşim yeri vardı. Medine’den ayrılan veya sürgün edilen Yahudiler burada toplanıyorlardı. Hayber Yahudileri sık sık Müslümanlar aleyhine faaliyetlerde bulunuyorlardı. Bu durumun, İslam’ın ve Müslümanların güvenliğini tehdit ettiğini gören Hz. Peygamber (s.a.v.), Hayber Yahudileriyle bir anlaşma yapmak istedi ancak onlar bu isteği geri çevirdiler. Efendimiz (s.a.v.) de 628 yılında Hayber’i kuşattı. Kuşatma uzun süre devam ettiyse de sonunda Yahudiler teslim oldu ve Hayber fethedildi.

Kaza Umresi (Umretü’l-Kaza)

Hz. Peygamber (s.a.v.), Hudeybiye Antlaşması’nda öngörüldüğü üzere 629 yılında umre yapmak üzere Mekke’ye gitti. Burada geçen yıl niyetlendiği umresini yaptı. Buna Umretü’l-Kaza (Kaza Umresi) denildi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Mekke’de üç gün kaldı. Resulullah (s.a.v.), Hudeybiye Antlaşması’nın oluşturduğu barış ortamını fırsat bildi. Çeşitli kabilelere ve çevre ülkelere, elçiler ve İslam’a davet mektupları gönderdi. Gelişen barış ortamında İslamiyet’in yayılması hızlandı.

Mute Savaşı

Bizans Krallığı’na bağlı Gassani Emiri, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kendisine gönderdiği elçiyi şehit etmişti. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) bir ordu hazırladı. Bu ordunun komutanlığına da Zeyd b. Harise’yi (r.a.) tayin etti. 3.000 kişiden oluşan Müslüman ordusu, Bizans ordusunun da desteğiyle sayıları 100.000’i bulan düşmanla Mute denilen yerde karşılaştı. Zeyd b. Harise (r.a.), Cafer b. Ebu Talip (r.a.), Abdullah b. Revaha (r.a.) gibi komutanlar bu savaşta art arda şehit düştü. Sonra ordunun kumandasını Halid b. Velid (r.a.) ele aldı. Ordudaki askerlerin yerlerini değiştirip düşmanın moralini bozdu. İslam ordusu ani bir hücumdan sonra geri çekildi. Halid bin Velid’in planı hedefine ulaştı. Düşman askerleri Müslümanları takip etmeye cesaret edemediler. Sonunda iki ordu birbinden ayrıldı İslam ordusu Medine’ye döndü.

Mekke’nin Fethi

Hudeybiye Barış Antlaşması’nın üzerinden henüz iki yıl geçmeden Mekkeliler, antlaşmaya aykırı davrandılar. Müşriklerin ittifak içinde olduğu bir kabileden bir kısım kişiler, Müslümanların anlaşmalı olduğu kabile mensuplarından bazı kişileri katlettiler. Hz. Peygamber (s.a.v.) Mekkeli müşriklerden, ya öldürülen kişilerin kan bedelini ödemelerini ya da masum insanları öldüren kabileyi korumaktan vazgeçmelerini istedi. Mekkeliler iki teklifi de reddettiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) 10.000 kişilik bir orduyla Mekke’ye hareket etti. Müslümanlar ciddi bir direnişle karşılaşmadan Mekke’ye girdiler. Böylece 630 yılında Mekke fethedilmiş oldu. Muhacirler, on yıl kadar önce terk etmek zorunda kaldıkları yuvalarına, vatanlarına, doğup büyüdükleri topraklara geri döndüler. Resulullah (s.a.v.) Kâbe’yi putlardan temizledi, bu kutsal mekânı tavaf etti. Allah’a (c.c.) şükür ve dua etti.

Huneyn Savaşı

Mekke’nin Fethi’nden sonra, başını Hevâzin ve Taif kabilelerinin çektiği bazı müşrik kabileler, Müslümanlara karşı savaşmak üzere 20.000 kişilik bir ordu hazırlayıp Evtas denilen yerde toplandılar. Bunu haber alan Resulullah (s.a.v.), fetihten sonra 12.000 kişiyle onların üzerine yürüdü. Huneyn Savaşı da denilen bu muharebe, önce müşriklerin lehine gelişti. Ancak Efendimizin (s.a.v.) cesaret ve gayretleriyle sonradan toparlanan Müslümanlar savaşı kazandılar. Savaşı kaybeden müşriklerin bir kısmı Taif’e sığındı.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 43Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 43Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 43,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.