Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40
12.02.2021
70
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Antlaşma ile şehirde yaşayan her grubun hak ve sorumlulukları belirlendi. Medine Sözleşmesi ile herkesin din ve inanç hürriyeti güvence altına alındı. Antlaşma, Medine’ye bir saldırı olması durumunda Yahudilerle Müslümanların şehri birlikte savunmasını öngörüyordu. Antlaşma ile taraflar arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hakem kabul edilmesi kararı alındı. Medine Sözleşmesi, İslam’ın inanç hürriyetine verdiği önemi ortaya koyan, farklı inanç gruplarının barış içinde yaşayabileceğini gösteren güzel bir örnektir.

Bedir Savaşı

Mekkeli müşrikler, Medine’ye hicret eden Müslümanların geride bıraktıkları malları yağmaladılar. Ayrıca İslam’ın yayılmasını ve Müslümanların güçlenmesini istemeyen Mekkeli müşrikler, ordu donatmak için Şam’a bir ticaret kervanı gönderdiler. Ebu Süfyan başkanlığındaki bu kervandan elde edilecek gelirle Medine üzerine yürüyecek ve Müslümanlara saldıracak bir ordu hazırlayacaklardı. Bunu önlemek isteyen Peygamberimiz (s.a.v.), kervanın yolunu kesmek için harekete geçti. 300 kadar Müslüman ile Medine’den hareket etti. Durumu haber alan Ebu Süfyan, Mekkelilere haber yollayıp yardım istedi. Ebu Süfyan’ın çağrısı üzerine Mekkeli müşrikler, 624 yılında 1.000 kişilik bir ordu hazırlayıp Medine’ye doğru harekete geçtiler. Bu arada Ebu Süfyan, kervanın yolunu değiştirip Mekke’ye ulaştı. Müşrik ordusu, bunu öğrenmesine rağmen geri dönmedi. Durumu haber alan Peygamber Efendimiz (s.a.v.), beraberindeki Müslümanlarla Bedir mevkiine geldi. Burada iki ordu arasında yapılan Bedir Savaşı’nı Müslümanlar kazandı. Bedir’de müşriklerden, Ebu Cehil, Utbe b. Rebia gibi Mekke’nin ileri gelenlerinin de aralarında olduğu yetmiş kadar kişi öldürüldü. Birçok müşrik de esir alındı. On dört Müslüman ise şehit düştü.

Müslümanların ilk askerî ve siyasi zaferi olan Bedir Savaşı’ndan sonra Beni Kaynuka adlı Yahudi kabilesi, Medine’den sürgün edildi. Çünkü Beni Kaynuka Yahudileri bir Müslüman kadına saldırıp kadını korumaya çalışan bir Müslüman’ı da şehit ettiler. Üstelik şehit ettikleri kişinin diyetini ödemeyi reddettiler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) onları cezalandırdı ve sürgün edip Medine’den çıkardı.

Uhud Savaşı

Mekkeli müşrikler, Bedir Savaşı’nda uğradıkları yenilginin intikamını almak istiyorlardı. Bunun için gerekli hazırlıkları yaptılar ve 625 yılında 3.000 kişilik bir orduyla Medine üzerine yürüdüler. Durumu öğrenen Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), ashabıyla istişare etti. Peygamberimiz (s.a.v.), şehirde kalıp savunma savaşı yapılmasının daha doğru olduğu düşüncesindeydi. Ancak ashabın çoğunluğu aksi yönde görüş belirtince onların istediği yönde karar aldı. Düşman ordusunu Medine dışında karşılamaya karar verdi ve 1.000 kadar kişiyle Uhud mevkisine doğru yola çıktı. Yolda, münafıkların lideri Abdullah bin Übey, 300 kadar adamını alarak Medine’ye döndü. İki ordu, Uhud Dağı eteklerinde karşı karşıya geldi. Allah Resulü (s.a.v.), Ayneyn Geçidi denilen stratejik bir noktaya elli kadar okçu yerleştirdi. Onlara, ne olursa olsun yerlerinden kesinlikle ayrılmamaları talimatını verdi. Savaş Müslümanların lehine devam ediyordu ve müşrikler bozguna uğramıştı. Bunu gören Ayneyn Geçidi’ndeki okçuların büyük çoğunluğu, Efendimizin (s.a.v.) kesin talimatına rağmen yerlerini terk etti. Düşman askerlerinden bir grup, bunu fırsat bilip önce geçitte kalan okçuları şehit etti, sonra da Müslümanları arkadan kuşattı. Neye uğradığını şaşıran Müslümanlar paniklediler ve dağılmaya başladılar. Bu savaşta Hz. Peygamberin (s.a.v.) mübarek yüzü yaralandı, dudağı yarıldı, dişi kırıldı. Uhud Savaşı’nda, içlerinde Hz. Hamza (r.a.) da olmak üzere yetmiş sahabi şehit düştü. Daha sonra Müslümanlar toparlandı. Müslümanlar, savaşı kazandığı düşüncesiyle Mekke’ye doğru hareket eden müşrikleri takip ettiyse de tekrar savaş olmadı.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 40Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.