Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35
12.02.2021
98
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Habeşistan’a Hicret

slam’ın Mekke’de yayılmasını engelleyemeyen müşrikler, Müslümanlara yönelik baskılarını artırdılar. Baskı ve işkencelerden bunalan bazı Müslümanlar, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yönlendirmesiyle 615 ve 616 yılında iki ayrı grup hâlinde Habeşistan’a hicret ettiler. İslam tarihindeki ilk hicret budur. Habeşistan’ın, Hristiyanlık dinine inanan adaletli kralı Necaşi, ülkesine gelen Müslümanlara iyi davrandı. Onları alıp Mekke’ye götürmek için Habeşistan’a gelen Mekkeli müşriklere, müminleri teslim etmedi.

Sosyal ve Ekonomik Boykot

Mekkeli müşrikler, Habeşistan’dan elleri boş dönünce Müslümanlara yaptıkları baskıları daha da artırdılar. Aralarında karar alıp müminlerle her türlü alışverişi kestiler. Onlar, Müslüman olanlarla kız alıp vermemek, oturup konuşmamak, mal alıp satmamak ve her türlü ticari ilişkiyi kesmek üzere sözleştiler. Böylece sosyal ve ekonomik boykot yoluyla Müslümanları yıldırarak dinlerinden dönmeye mecbur bırakmak istediler. 616-619 yılları arasında, üç yıl boyunca bu boykotu uyguladılar. Bu süreçte Müslümanlar büyük zorluklar yaşadılar. En temel ihtiyaçlarını temin etmekte bile büyük güçlüklerle karşılaştılar. Üç yılın sonunda, akrabalarının ve hemşehrilerinin çektiği sıkıntıdan rahatsız olan bazı Mekkelilerin girişimiyle boykot kaldırıldı.

AYET YORUMLAYALIM

“Onlara (müşriklere) ‘Allah’ın indirdiğine uyun.’ denildiği zaman onlar, ‘Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız.’ dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış iseler?”

İnsanlar o kadar inatlaşmışlar o kadar düşüncesizlik ediyorlar ki gerçek dahi olsa inanmıyorlardı. Bildiklerinden şaşmıyorlardı. Yanlışlarını doğru kabul ediyor ve gerçek dine uymakta direniyorlardı. Hiç mi hiç düşünmüyorlardı.

Hüzün Yılı

620 yılında, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), en büyük iki destekçisinin peş peşe vefatıyla sarsıldı. Bunlar, aynı yıl içinde kısa aralıklarla vefat eden Hz. Hatice (r.a.) ile Ebu Talip’ti. Hz. Peygamberin (s.a.v.) amcası Ebu Talip, küçüklüğünden beri Efendimize (s.a.v.) kol kanat germiş, Peygamberimizi (s.a.v.) koruyup gözetmiş ve müşriklere karşı onu her zaman savunmuştu. Hz. Hatice (r.a.) de Peygamber Efendimize (s.a.v.) ilk iman eden, ona her zaman maddi ve manevi en büyük desteği veren kişiydi. Resulullah’ın (s.a.v.) sevgili eşi, hayat arkadaşıydı. Bu iki kayıp, Sevgili Peygamberimizi (s.a.v.) çok üzdü. Bu sebeple de Efendimizin (s.a.v.) eşi Hz. Hatice (r.a.) ile amcası Ebu Talip’in vefat ettiği yıla Hüzün Yılı denildi.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 35Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 35Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 35,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.