Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 34

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 34

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 34
12.02.2021
78
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 34

İlk Müslümanlar

  • Hz. Hatice (r.a.)
  • Hz. Ali (r.a.)
  • Hz. Ebu Bekir (r.a.)
  • Hz. Zeyd (r.a.)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) insanları üç sene boyunca İslam’a gizlice davet etti. Bu süreçte sadece çok güvendiği kişilere ve en yakınında olanlara İslam’ı tebliğ etti. Çünkü Mekkelilerin, şirki reddeden bu yeni dine karşı çıkacağını ve tepki göstereceğini biliyordu. Gizli davet sürecinde Müslümanlar Erkam b. Ebi’l-Erkam (r.a.) adlı genç bir sahabinin evinde toplanıyorlardı. Dâru’l-Erkam denen bu evde Resulullah’tan (s.a.v.) İslam’ı öğreniyor ve ibadet ediyorlardı. Üç yıl boyunca devam eden gizli davet sürecinde, Hz. Ömer (r.a.) ve Peygamberimizin (s.a.v.) amcası Hz. Hamza’nın (r.a.) da aralarında bulunduğu kırk kadar kişi Müslüman oldu.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) risaletinin üçüncü yılının sonunda Allah (c.c.), Peygamber Efendimizden (s.a.v.) insanları İslam’a açıktan davet etmesini istedi. Bu dönemde Rabb’imiz (c.c.), “(Önce) en yakın akrabanı uyar.” ve “Sana emrolunanı açıkça söyle ve ortak koşanlardan yüz çevir!” ayetlerini vahyetti. Bu ayetlerin nazil olmasıyla birlikte İslam tarihinde açıktan davet dönemi başlamış oldu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), yakın akrabalarını yemeğe davet etti. Onlar için bir davet hazırlattı. Yemekte onlara, kendisinin Allah’ın (c.c.) elçisi olduğunu ve peygamber olarak görevlendirildiğini söyledi. Kendileri için dünyada ve ahirette iyi olacak şeyler getirdiğini ifade etti. Ancak amcası Ebu Leheb’in de yönlendirmesiyle akrabaları genel olarak ona tepki gösterip söylediklerine karşı çıktılar.

Açıktan Davet ve Müşriklerin Baskıları

Hz. Peygamber (s.a.v.), risalet görevinin gereği olarak insanlara her fırsatta İslam’ı tebliğ ediyordu. Onun çağrısıyla Mekke’de Müslüman olanların sayısı her geçen gün artıyordu. İslam’ın gittikçe yayıldığını gören Mekkeli putperestler, bunu önlemek için ellerinden gelen çabayı harcadılar. Hem Peygamberimize (s.a.v.) hem de diğer müminlere hakaretlerde bulundular, iftiralar attılar, onlarla alay ettiler. Özellikle kimsesi olmayan güçsüz Müslümanlara, kölelere dayanılması zor işkenceler ettiler. Ancak müşrikler ne yaptılarsa İslam’ın nurunu söndüremediler, Allah’ın (c.c.) dininin yayılmasını engelleyemediler. İslamiyet insanlar arasında hızla yayılmaya devam etti ve Müslüman olanların sayısı her geçen gün arttı.

Mekkeli müşrikler, yaptıkları baskılardan sonuç alamayınca Efendimiz’e (s.a.v.), İslam tebliğinden vazgeçmesi karşılığında bazı tekliflerde bulundular. Ona mevki, makam, para vb. şeyler teklif ettiler. Resulullah (s.a.v.) onların bütün tekliflerini kararlılık ve cesaretle reddetti. Ne olursa olsun İslam’ı tebliğden vazgeçmeyeceğini söyledi. Müşrikler bir gün Ebu Talip’in yanına gelip ondan ya yeğenini İslam tebliğinden vazgeçirmesini ya da onu korumayı bırakmasını istediler. Ebu Talip, durumu yeğenine iletti. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) amcasına şu meşhur cevabını verdi: “Ey amca! Şayet Güneş’i sağ elime, Ay’ı da sol elime verseler davamdan yine de vazgeçmem. Ya Allah bu davayı başarıya ulaştırır ya da o yolda ölürüm.” Onu dinleyen Ebu Talip, ne pahasına olursa olsun yeğenini müşriklere teslim etmeyeceğini ve onu korumaya devam edeceğini söyledi.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 34

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 34Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 34Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 34,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.