Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30
11.02.2021
90
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

a. Ficar Savaşı’na Katılması

Araplar; zilkâde, zilhicce, muharrem ve recep aylarını “haram aylar” olarak nitelendirir ve bu aylarda savaşmazlardı. Eğer haram aylarda kabileler arasında savaş olursa bu savaşlara Ficar Savaşları denirdi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), 20 yaşındayken Ficar Savaşları’nın dördüncüsüne katıldı. Bu savaşta sadece amcalarına ok verdi. Efendimizin (s.a.v.) katıldığı Dördüncü Ficar Savaşı, Kureyş ile Hevazin kabileleri arasında olmuştu.

b. Hılfu’l-Fudûl Cemiyetine Katılması

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) doğduğu çevrede haksızlık ve adaletsizlik yaygın durumdaydı. İnsanların can ve mal güvenliği yoktu. Bu durumdan rahatsız olan bazı kişiler bir araya geldiler ve şehirde yaşanan haksızlıklara bir son verilmesi gerektiğine karar verdiler. Mekke’de hak ve hukukun hâkim kılınması, adaletin, can ve mal güvenliğinin sağlanması için çaba harcanması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar. Bu amaçla da Hılfu’l-Fudûl (Erdemliler Sözleşmesi) adlı bir topluluk oluşturdular. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de yirmi yaşlarında iken Hılfu’l-Fudûl’a üye oldu. Bu cemiyetin amaçları doğrultusunda, Mekke’de haksızlıkların önüne geçilmesi için çalıştı. Hz. Muhammed (s.a.v.), peygamberliği döneminde Hılfu’l-Fudûl’dan övgüyle söz etmiş, şimdi olsa yine böyle bir topluluğa katılacağını ifade etmiştir.

ETKİNLİK

“Sizden herhangi biriniz bir kötülük gördüğünde onu eliyle değiştirsin. Eğer buna güç yetiremezse diliyle değiştirsin. Buna da güç yetiremezse kalbiyle (buğz etsin). Bu ise imanın en zayıf mertebesidir.”

Sizce kötülükler karşısında sessiz kalmak doğru mudur? Niçin? Yukarıdaki hadis-i şerifi de dikkate alarak tartışınız. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Hılfu’l-Fudûl cemiyetine katılması, onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Doğru değildir. Düzen bozulur. Adalet yok olur. En sonunda bize de bu kötülük dokunur.

Adaletli, yardımsever, misafirperver, gözeten koruyan bir insan olduğunu gösterir.

Hz. Hatice ile Evlenmesi

Hz. Muhammed (s.a.v.) yirmi beş yaşına gelmişti. O, Mekkeliler arasında dürüstlüğü, güvenilirliği ve güzel ahlakı ile tanınmıştı. Mekkeliler tarafından seviliyor ve sayılıyordu. Peygamberimizin (s.a.v.) güzel ahlakını ve dürüstlüğünü duyan Mekke’nin zengin kadınlarından Hz. Hatice (r.a.), ona birlikte ticaret yapma teklifinde bulundu. Peygamberimiz (s.a.v.) de onun teklifini kabul etti. Hz. Peygamber (s.a.v.), Hz Hatice’nin (r.a.) ticari işlerini yürüttü. Bu süreçte Hz. Hatice’nin (r.a.) kârı çok arttı. Hz. Hatice (r.a.), ortaklık sürecinde Hz. Muhammed’i (s.a.v.) yakından tanıdı. Onun kişiliğini, dürüstlüğünü ve güzel ahlakını çok beğendi. Aracılar vasıtasıyla Hz. Muhammed’e (s.a.v.) evlenme teklifini iletti. Peygamberimiz (s.a.v.), aile büyükleriyle görüş alışverişi yaptıktan sonra Hz. Hatice’ye (r.a.) olumlu cevabını bildirdi ve evlendiler. Onların bu evlilikten altı çocukları dünyaya geldi. Çocuklardan dördü kız, ikisi erkekti.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 30Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 30Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 30,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.