Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 27

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 27

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 27
11.02.2021
69
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 27

Ebu Talip ve Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bir kervanla birlikte yola çıktılar. Şam yolu üzerinde, Busra denilen bir yere geldiler ve burada konakladılar. Esasen burası, genellikle Mekke’den gelen kervanların konakladıkları bir yerdi. Busra’da bir manastır vardı ve bu manastırda, Hristiyanların en bilgililerinden biri olan Bahira adındaki rahip vardı. Bahira, ilginç bir şekilde bir bulutun kervanı takip ettiğini görmüş ve bu durum onun çok dikkatini çekmişti. Ayrıca kervan konaklayınca bulut, kervanın konakladığı ağacın üstüne gölge yapmış, bu durum Bahira’nın şaşkınlığını daha da artırmıştı. Bunun üzerine Bahira, kafileyi manastıra yemeğe çağırdı. “Ey Kureyş topluluğu! Size yemek hazırladım. Küçük, büyük, hür, köle hepinizin bu yemekte hazır olmasını istiyorum.” diye haber gönderdi.

Kervandakiler yemek için manastıra geldiler. Yaşı küçük olduğu için Peygamber Efendimizi (s.a.v.) kervanın başında bıraktılar. Herkes yemeğe oturmuştu. Bahira, sofradakileri gözleriyle dikkatlice tek tek süzdü. Birini arıyordu. İncil’de son peygamberin geleceği yazıyor ve bu son peygamberin özellikleri de anlatılıyordu. Bahira, İncil’de bunları okumuştu. Son peygamber bunların arasında olmalı, diye düşündü ama yemeğe gelenlerin hiçbiri, geleceği belirtilen peygamberin özelliklerini taşımıyordu. Yemek yiyenlere, “Herkes geldi mi? Aranızda olup da yemeğe gelmeyen var mı? Herkesin yemekte bulunmasını istiyorum.” dedi. İçlerinden biri, “Ey Bahira! Senin bu davetinden, gelmesi gereken hiç kimse geri kalmadı. Ancak bir oğlan çocuğu hariç. O, kafilenin en gencidir, onun için kervanın başında kaldı.” dediler. Rahip Bahira, onun da yemeğe çağrılmasını istedi. “Yapmayın, onu da çağırın. Sizinle beraber o da yemekte bulunsun.” dedi. Bunun üzerine içlerinden biri, kalkıp kervanın bulunduğu yere gitti ve Sevgili Peygamberimizi (s.a.v.) alıp yemeğe getirdi. Bahira, Peygamberimizi (s.a.v.) dikkatlice incelemeye başladı. Ona baktıkça şaşkınlığı ve heyecanı iyice arttı. Evet evet, aradığı kişi buydu. İncil’de anlatılan son peygamber bu çocuktu.

ETKİNLİK

Yemekten sonra insanlar dağılmaya başlayınca Bahira, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yanına yaklaştı. Ona şöyle dedi: “Ey oğul! Lat ve Uzza hakkı için sana bazı sorular soracağım. Sorduğum şeylere cevap ver.” Bahira, Resulullah’ın (s.a.v.) kavminin Lat ve Uzza adlı iki puta yemin ettiklerini duymuş ve bu sebeple kendisi de aynı şekilde yemin etmişti.

Ancak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Bahira’ya tepki gösterdi. Ona şunu söyledi:

“Lat ve Uzza’ya yemin ederek benden bir şey sorma. Vallahi ben onlardan nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmem.”

Yukarıda verilen metinden, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile ilgili nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?

Peygamberimiz asla putlara tapmamış Allah’a ortak koşmmamıştır.

Siz, insanların cansız varlıklar olan putlara tapması konusunda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Aptallıktan başka bir şey değildir. Kendine bile hayrı olmayan taş, tahtadan yapılmış putlara tapmak akıl sağlığı yerinde olmayan insanların işidir.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 27

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 27Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 27Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 27Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 27Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 27,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.