Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23
11.02.2021
98
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Sizin dedeniz var mı? Dedenizle ilişkileriniz nasıldır? Söyleyiniz.

Dedem çok iyi bir insandır. Her geldiğinde onunla çok güzel oyunlar oynarım. Bana çok şey öğretmiştir. Böyle bir deddem olduğu için çok mutluyum.

Peygamberimizin (s.a.v.) annesi Âmine, Medine’den dönerken yolda vefat edince dadısı Ümmü Eymen (r.a.), Hz. Muhammed’i (s.a.v.) Mekke’ye getirdi ve dedesi Abdülmuttalip’e teslim etti. Abdülmuttalip, Mekke’nin başkanıydı. Toplumda sözü dinlenen, saygı gösterilen, güven duyulan bir insandı. Haşim’in oğlu olan Abdülmuttalip’in asıl adı Şeybe idi. Şeybe, Medine’de doğmuş ancak çocuk yaşta iken amcası Muttalip onu Mekke’ye getirmişti.

Abdülmuttalip, torunu Muhammed’i (s.a.v.) çok sevdi. Oğlunun ve gelininin vefatı üzerine yetim kalan bu yavruya sahip çıktı. Hz. Muhammed’e (s.a.v.) hep şefkatle, merhametle muamele etti. Torununa babasının ve annesinin yokluğunu hissettirmemek için elinden gelen çabayı gösterdi. Ümmü Eymen’e (r.a.) de torununa göz kulak olmasını söyledi. Bir keresinde Ümmü Eymen’e, “Ey Bereke! Oğlumdan gözlerini ayırma. Doğrusu onu sidreye yakın çocuklarla (meleklerle) beraber gördüm…” demiştir.

Dedesi, Sevgili Peygamberimizi (s.a.v.) yanından ayırmamaya özen gösterir, gittiği yerlere onu da götürürdü. Abdülmuttalip için Kâbe’nin gölgesinde bir yatak serilirdi. Abdülmuttalip’in oğulları, babaları gelene kadar yatağın etrafında otururlardı. Babalarına olan saygıları sebebiyle yatağın üzerine oturmazlardı. Resulullah (s.a.v.) o zamanlar 7-8 yaşlarında bir çocuktu. Efendimiz (s.a.v.) gelir ve dedesinin yatağının üstüne otururdu. Amcaları, onu engellemek için tutup geri çekerlerdi. Fakat Abdülmuttalip onların bu davranışını görünce oğullarına engel olur, “Oğlumu serbest bırakın. Allah’a yemin ederim ki o, büyük bir adam olacaktır.” derdi. Sonra da torununu kendi yanına, yatağının üzerine oturtur, Resulullah’ın (s.a.v.) yaptığı hareketleri görmekten mutluluk duyardı.

BİLGİ NOTU : Abdülmuttalip, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) olmadan yemek yemez, “Oğlumu da yanıma getirin.” derdi. Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.v.) hemen Abdülmuttalip’in yanına getirilirdi.

Peygamberimiz (s.a.v.) sekiz yaşındayken hastalanan ve oldukça yaşlı olan Abdülmuttalip, seksen yaşını geçmiş olduğu hâlde vefat etti. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), onun ölümüne çok üzülüp ağlamıştır. Peygamberimizle (s.a.v.) ilgili en eski eserlerden birini yazan ünlü İslam tarihçisi İbn-i İshak, bu durumu, “Onun ölümüne, Resulullah (s.a.v.) kadar kimse ağlamamıştır.”diyerek belirtmektedir.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 23Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.