Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19
08.02.2021
378
A+
A-

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Peygamberimizin (s.a.v.) çok kullanılan ve bilinen bir diğer ismi ise Ahmed’dir. Bu ismi Peygamberimize (s.a.v.), annesi Âmine vermiştir. Çünkü Âmine Peygamberimize (s.a.v.) hamileyken rüyasında ona, doğacak çocuğuna Ahmed ismini koyması söylenmiştir. Ahmed, hamd kökünden türemiştir ve “Allah’ı herkesten daha çok öven, çok hamd eden, herkesten çok hamd eden” anlamlarına gelir. Kur’an-ı Kerim’de Ahmed ismi bir ayette geçmektedir. Bu ayette belirtildiğine göre İsa Peygamber (a.s.), kendisinden sonra gelecek bir peygamberi müjdelemiş ve onun adının da Ahmed olduğunu söylemiştir. Bu konuda Saff suresinde şöyle buyrulmaktadır: “Hatırla ki Meryem oğlu İsa, ‘Ey İsrailoğulları! Ben size Allah’ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim.’ demişti. Fakat o, kendilerine açık deliller getirince ‘Bu apaçık bir büyüdür.’ dediler.” Peygamberimizin (s.a.v.) isimlerinden biri de Mustafa’dır. Seçilmiş anlamına gelen bu isim, aynı zamanda Hz. Peygamberin (s.a.v.) sıfatıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kendisinin insanlar arasından seçildiğini şöyle ifade etmektedir: “Ben Akîb’im (son peygamberim), ben seçilmiş (Mustafa) nebiyim.” “Çok övülmüş” anlamına gelen Mahmud da Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) isimleri arasında yer almaktadır.

ETKİNLİK

Aşağıya, Peygamberimizin (s.a.v.) Muhammed adının ilk harflerini kullanarak bir şiir yazınız.

Muhammed’dir O’nun adı
Umudun ışığı olmuştur O
Hasret çekenlerin hasreti bitmiştir
Adı duyunca sevince boğulmuştur insanlar
Mekke Fatihidir O
Medine’nin gülüdür O
Eski kötülükleri yok etmiş
Dertleri bitirmiştir O.

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) isimlerinin neler olduğu ve bunların anlamlarına olan yakın ilgi, edebiyatımızda ve kültürümüzde “Esmâ-i Nebi” (Peygamber’in İsimleri) türü eserlerin yazılmasına vesile olmuştur. Esmâ-i Nebi türü eserler, İslamiyetin ilk dönemlerinden başlayarak çeşitli asırlarda yazılmıştır.

Annesiyle Geçen Yıllar

“Sütanne, süt kardeş” ifadeleri ne anlama gelmektedir? Bu konuda bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Süt anne öz annesi dışında bebeği emziren kimsedir; süt kardeş ise süt annenin emzirdiği bebeklerdir.

Peygamberimizin (s.a.v.) doğduğu dönemde genel olarak aileler, yeni doğan çocuklarını kırsal kesimlerde yaşayan sütannelere verirlerdi. Çünkü Mekke’nin havası çok sıcaktı ve sıcak hava çocuklara iyi gelmiyordu. Ayrıca çocuklar, çevre köylerde yaşayan ailelerin yanında daha düzgün Arapça öğreniyorlardı.

Tutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf CevaplarıPeygamberimizin Hayatı 5. Sınıf ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 19Tutku YayınlarıTutku Yayınları 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19Tutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriTutku Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.