Satrançtaki en kuvvetli taş hangisidir?

Satrançtaki en kuvvetli taş hangisidir?

Satrançtaki en kuvvetli taş hangisidir?
15.12.2020
80
A+
A-

Satrançtaki en kuvvetli taş hangisidir?

Satranç taşları, satranç oyununda kullanılan simgelerdir. İki oyuncunun taşlarını birbirinden ayırabilmek için taşlar koyu ve açık renk (genellikle siyah ve beyaz) olmak üzere iki renktedir. Her oyuncunun başlangıçta 16 taşı vardır:

VEZİR

Şah : Çapraz, düz, ileri ve geri sadece bir kare giderek taş alır. Satranç, ilk çağlardaki savaşın modellemesidir. Bu yüzden liderini kaybeden asker topluluğu nasıl kaybediyorsa, şahını kaybeden oyuncu da oyunu kaybeder. Bütün oyun şah üzerine kurulmuştur. Şahını kaybeden oyuncu, oyunu kaybeder. Ama aynı zamanda şah oyundaki en güçsüz taştır. Şah bir tanedir yeri de 1E’dir.

Kale : İleri, geri, sağa ve sola istediği kadar gidebilir. Önündeki taşı alır. Kale, bulunduğu hattın üzerinde hareket yönünde rakibe ait ilk taşı almak potansiyeline de sahiptir. Kale taşları 2 tanedir biri 1A da diğeri ise 1H de’dir.

Fil : çapraz gider ve istediği kadar gider. Fillerin biri daima beyaz, diğeri daima siyah karelerde hareket eder. Fil taşları 2 tanedir bunlardan biri 1C VE 1F de’dir.

At : L çizerek ilerler ve taşı alır. Satranç oyununda taşların üzerinden atlayarak, ilerleyen tek taştır. L şeklinde geri de gidebilir. Tam L şeklinde 8 yöne gidebilir. At taşları 2 tanedir biri 1B ve 1G de’dir.

Piyon : Piyonlar önlerinde taş bulunmadıkça, ileriye doğru ve düz olarak ilerlerler. Piyonlar açılışta (ilk hamlelerinde) isterlerse iki kare ilerleyebilirler. Bu hareketlerinde geldikleri karenin sağında ya da solunda karşı tarafın bir piyonu varsa hemen arkasından gelen hamlede çift gitmiş bu piyonu sanki bir kare gitmiş gibi geçerken çapraz alabilir. Piyonlar ileriye doğru tek kare çapraz olarak diğer taşları alabilirler. Sekizinci sıraya ulaşan piyonlar oyuncunun istediğine göre şah hariç herhangi bir taşa terfi ederler. Bu taş genellikle en güçlü taş olan vezir olur. Piyon sekiz tanedir yerleri ise 2A,2B,2C,2D,2E,2F,2G ve 2H’dir.

Vezir : Boş olan karelere ileri, geri, sağa, sola ve çapraz hareket ederek önündeki taşı yer. Vezir oyundaki her taşın (at hariç) hareket yeteneğine sahiptir. Satranç oyunun en önemli ve en güçlü taşıdır. Vezir bir tanedir ve o da 1D de’dir.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıSatrançtaki en kuvvetli taş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.