Pamukkale tranvanteri hangi ilimizdedir?

Pamukkale tranvanteri hangi ilimizdedir?

Pamukkale tranvanteri hangi ilimizdedir?
10.12.2020
136
A+
A-

Pamukkale tranvanteri hangi ilimizdedir?

Merkeze 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri, Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Denizli merkezden gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru gidiyorsunuz. Zaten yol boyunca Pamukkale/ Hierapolis yönlendirmeleri var.(Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale aynı ören alanındalar)

DENİZLİ

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır.

Eski Hierapolis kenti, toplam 2.700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz “kalenin” üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli’nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5–10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır.

Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Travertenler; görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Bulmaca Soruları Cevapları

Bilmece Bulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıPamukkale tranvanteri hangi ilimizdedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.