Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15
15.02.2021
109
A+
A-

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Biyoloji Bilimi ve Bu Bilimin Evrensel Bazı Sorunların Çözümüne Katkısı

Biyoloji sözcüğü Yunanca bios (yaşam) ve logos (bilim) kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır. Yani biyoloji, canlı bilimidir.

Biyoloji bilimi; canlıların yapısını, gelişimini, görevlerini, değişimini, sınıflandırılmasını ve coğrafi dağılımını inceleyen geniş kapsamlı bir bilimdir.

Günümüzde gelişen teknoloji ve bilgi birikimi sayesinde biyoloji bilimi birçok sorunun çözümüne katkı sağlamaktadır. Bu sorunlar, canlılığın devam etmesini tehdit eden evrensel sorunlardır.

Gıda sıkıntısı, küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklimler, biyoçeşitlilikte azalma gibi birçok sorunun mümkün olduğunca en aza indirgenmesi için biyoloji bilimi kapsamında çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Şimdi bu sorunların bazıları üzerinde duralım.

Gıda Sıkıntısı ile İlgili Sorunların Çözümüne Biyolojinin Katkıları

Dünyanın en büyük sorunlarından biri de gıda sıkıntısıdır. Hızla artan nüfus ve düzensiz kentleşme sonucu tarım arazilerinin azalması, beraberinde gıda sıkıntısını da getirmiştir.

Besin kaynaklarındaki bu azalma, açlığa ve hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Biyoloji bilimi de bu önemli sorunun çözümü için çalışmalar yapmaktadır. Biyoteknolojik alanlardaki gelişmeler ile ıslah çalışmalarına ek olarak gıda sıkıntısını gidermeye yönelik çalışmalar artmıştır.

Gen aktarımı sayesinde hastalık yapıcı mikroorganizmalara dayanıklı ve besin değeri yüksek buğday, domates, soya fasulyesi ve mısır gibi bitkiler üretilmektedir. Böylece tarım ilacı kullanımı azaltılmış, tarım arazilerinden elde edilen ürün miktarı artırılmıştır.

Et ve süt verimi yüksek hayvanların üremesinin sağlanması gıda sıkıntısını azaltmak amaçlı yapılmaktadır. Genetiği değiştirilmiş bu organizmaların (GDO) sağlığımıza olumsuz etkisi hâlâ tartışılmaktadır.

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15 - 1
Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15 – 1

Hızlı nüfus artışı, besin kıtlığı oluşumunun nedenlerinden biridir.

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15 - 2
Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15 – 2

Düzensiz kentleşme, tarım arazilerinin azalmasına ve gıda sıkıntısına neden olur.

Netbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji 9. Sınıf CevaplarıBiyoloji 9. Sınıf ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Biyoloji Kitabı CevaplarıBiyoloji Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriNetbil YayınlarıNetbil Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Netbil Yayınları Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıNetbil Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Sayfa 15,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.