Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 13

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 13

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 13
17.02.2021
71
A+
A-

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 13

GÜVENLİK SEMBOLLERİ

Ders yılı boyunca biyoloji laboratuvarında çeşitli deneyler yapılacaktır. Bu deneyler sırasında güvenliğiniz ve sağlığınız için uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan oluşan güvenlik sembollerinin anlamı aşağıda açıklanmıştır. Deneylerde verilen güvenlik sembollerini dikkate almanız güvenliğiniz ve sağlığınız için önemlidir.

Elektrik Güvenliği : Bu piktogram, yapılacak işlemlerde elektriği şehir hattından kullanmak gerektiğini; güç kaynağı kullanırken iletken kısımlara dokunmanın tehlikeli olacağını belirtir.

Kesici/ Delici Cisim Güvenliği : Bu piktogram, yapılacak işlemlerde kesici/delici gereçlerin kullanıldığını ve işlemler sırasında yaralanmalara yol açabileceğini belirtir.

Göz Güvenliği : Bu piktogram, deneye başlamadan önce gözlük takmak gerektiğini belirtir. Gözlüksüz çalışılırsa göz sağlığı için zarar vericidir.

Yangın Güvenliği : Bu piktogram, yapılacak işlemlerde yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eder.

Bitki Güvenliği : Bu piktogram deney sırasında kullandığınız bitkilerin cildinize zarar verebileceğini gösterir.

Solunum Güvenliği : Deney sırasında maske kullanılması gerektiğini gösterir. Zehirli gazların solunmaması için kullanılmalıdır.

Aşındırıcı Madde Güvenliği : Bu piktogram aşındırıcı maddelere veya buharlarına maruz kalındığında cilt, solunum sistemi, sindirim sistemi ve gözlerin zarar görebileceğini gösterir.

Kırılabilir Cam Güvenliği : Bu piktogram, cam malzemelerin kırılabileceğini gösterir. Cam malzemelerin aşırı ısıtılması ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması sağlanmalıdır.

Isı Güvenliği : Bu piktogram, yapılacak işlemde çok sıcak bir yüzeyin veya ısıtıcının olduğunu gösterir. El, ayak ve diğer organların yanmaması için ısıya dayanıklı eldiven kullanılmalıdır.

Biyolojik Risk : Bu piktogram, deney sırasında bakteri, protista, mantar, bitki ve hayvanlar âlemine ait herhangi bir canlı örneğinin hastalık yapma ihtimaline karşı dikkatli olunması gerektiğini gösterir.

Elbise Güvenliği : Bu piktogram, laboratuvar deneylerinde kullanılan malzemelerin elbiselere sıçrayarak onların aşındırıcı etkisinden korunmak için önlük veya tulum kullanılmasının uygun olacağını gösterir.

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 13

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri9. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji 9. Sınıf CevaplarıFen Lisesi Biyoloji 9. Sınıf ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 13Fen Lisesi Biyoloji Kitabı CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 13Meb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 13Sayfa 13,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.