Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 9

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 9

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 9

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 9

GÜVENLİK İŞARETLERİ

Laboratuvar uygulamalarında karşılaşacağınız tehlikelere karşı kendinizin ve çevrenizin güvenliğini sağlamak için uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar ve kurallara ait semboller aşağıda verilmiştir.

ISI GÜVENLİĞİ : Çalışmalarınız sırasında yüksek sıcaklıklardan etkilenmemek için eldiven, maşa gibi araçlar kullanmalı veya sıcak cisimlere temas etmemelisiniz.

GÖZ GÜVENLİĞİ : Çalışmalarınız sırasında koruyucu gözlük ve maske kullanarak gözünüzü ve yüzünüzü tehlikelere karşı korumalısınız.

ELBİSE GÜVENLİĞİ : Çalışmanız sırasında elbisenizin zarar görmemesi için dikkatli olmalısınız.

KESİCİ / DELİCİ CİSİM GÜVENLİĞİ : Kesici ve delici malzemeler yaralanmalara neden olabileceği için kullanırken dikkatli olmalısınız.

KIRILABİLİR CAM GÜVENLİĞİ : Kullandığınız malzemeler kırılarak size ve çevrenize zarar verebilir. Bu malzemeleri kullanırken dikkatli olmalısınız.

YANGIN GÜVENLİĞİ : Çalışmanız sırasında yangın, patlama ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız.

ELEKTRİK GÜVENLİĞİ : Elektrikli aletleri kullanma kılavuzuna uygun kullanmalı, elektrikli aletlerdeki veya tesisattaki herhangi bir arızaya karşı dikkatli olmalısınız.

RADYOAKTİF MADDE : Radyasyona neden olur. Canlı dokularına kalıcı hasar veren kanserojen etki yapar. Bu işaretin bulunduğu yerlerden uzak durmalısınız.

ÇEVREYE ZARARLI MADDE : Su ve doğadaki canlılara zarar vericidir. Su ve doğaya kontrolsüz atmamalısınız.

KOROZİF – AŞINDIRICI MADDE : Yakıcı, cildi tahriş edici, zehirli vb. kimyasal maddelerle çalışırken dikkatli olmalı, eldiven, maske gibi koruyucu kıyafetler kullanmalısınız.

TOKSİK – ZEHİRLİ MADDE GÜVENLİĞİ : Çalışmalarınızda kullanacağınız maddeler zehirli olabilir. Bu maddeleri kullanırken dikkatli olmalısınız.

TAHRİŞ EDİCİ MADDE : Alerjik deri reaksiyonlarına neden olur. Ozon tabakasına zarar verebilir. Vücuda ve göze temasından kaçınılmalıdır. Koruyucu giysi giyilmelidir.

YAKICI – OKSİTLEYİCİ MADDE : Havasız ortamda bile yanabilirler. Yanabilen maddelerle karıştırılırsa patlayabilir. Tutuşturucularla teması önlemelisiniz.

PATLAYICI MADDE : Kullandığınız kimyasal maddelerin çeşitli nedenlerle patlama ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız.

YANICI MADDE : Ateş kaynağıyla temas ettiğinde alev alabilen maddelere ateşle yaklaşmamalısınız.

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 9

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı CevaplarıFizik 9. Sınıf CevaplarıFizik 9. Sınıf ÇözümleriFizik Ders Kitabı CevaplarıFizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9Fizik Ders Kitabı ÇözümleriFizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 9Fizik Kitabı CevaplarıFizik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 9Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 9Sayfa 9

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.