Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43
24.10.2020
125
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

TÜBİTAK BİLGEM’de (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi), 1983 yılında yarı iletken teknolojisi alanında araştırma yapılabilmesi için YİTAL (Yarı İletken Araştırma Laboratuvarı) kurulmuştur (Görsel 1.1.27). YİTAL’de ilk millî akıllı kart tümdevresi yapılmıştır. Ayrıca uzay koşullarına dayanıklı tümdevre üretilebilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

TÜBİTAK’ın yürüttüğü çalışmaların fizik biliminin gelişmesi için önemini iki örnek ile açıklayınız.

1- Jeotermal enerji santrallerinin çevreye olan olumsuzluklarını önlemek için nanoteknolojik çalışma.

2- İnsan sağlığına zararlı UV ışınlarının şiddetinin ölçümü.

TÜBİTAK’ın fizik alanında liselerle yürüttüğü çalışmaları araştırınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.

Orta okul ve lise düzeyindeki öğrenciler arasında yurt içi ve yurt dışı bilim olimpiyatları düzenlenir, adayların olimpiyatlara ulaşımı sağlanır. Liselerde girişimciliği artırmak için Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan öğrenciler için TÜBİTAK sanal kampüsü hazırlanır ve ülkenin her ilinden çeşitli alanlardaki projeler değerlendirmeye alınır. Derece alan öğrenci ve onlara yol gösteren öğretmenleri ödüllendirilir.

TAEK, 1956 yılında Ankara’da Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği olarak kurulmuş; 1982 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu olarak yeniden yapılandırılmıştır.

Nükleer alanda araştırma, geliştirme yapmak amacıyla 1962 yılında Çekmece Gölü kenarında ÇNAEM (Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi), 1967 yılında ANAEM (Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi) kurulmuştur. Nükleer enerjinin ülke yararına kullanımını sağlamak, bu enerjinin kullanımından kaynaklanabilecek radyasyonun neden olabileceği zararlı etkilerden korunmak için gerekli olan ilke ve esasları belirlemek TAEK’in görevleri arasındadır. TAEK’e bağlı merkezlerde nükleer maddeler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Tarım ve gıda malzemeleri ile hava, su ve topraktaki radyoaktivite analizleri; tıpta kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan cihazların kontrolü gibi işlemler de TAEK tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tıpta kullanılan radyoaktif atıkların toplanıp geçici depolanması, nükleer tekniklerin toprak verimliliğinde kullanılması, moleküler genetik araştırma yapılması, endüstride atık suların ve baca gazlarının arıtılması, jeolojik, arkeolojik ve antropolojik tarihlendirme yapılması ve radyasyondan korunma eğitimleri gibi çalışmalar sürdürülmektedir.

ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi), Türk savunma sanayisinin birçok alanında olduğu gibi haberleşme konusunda da önder olan bir kuruluştur. Bu kuruluşta Türk Silahlı Kuvvetlerinin uydu haberleşmesine yönelik ihtiyaçlarına cevap vermek, bu alandaki teknolojik gelişmelerin takipçisi ve öncüsü olmak için çalışmalar yürütülmektedir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 43

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı CevaplarıFizik 9. Sınıf CevaplarıFizik 9. Sınıf ÇözümleriFizik Ders Kitabı CevaplarıFizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43Fizik Ders Kitabı ÇözümleriFizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 43Fizik Kitabı CevaplarıFizik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 43Sayfa 43

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.