Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17
24.02.2021
5.149
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

FİZİĞİN TANIMI VE ÖNEMİ

İnsanoğlu beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını gidermek ve doğayı anlamak için sayısız gözlem yapmıştır. Çevresinde olup biten bütün olayları gözlemlerken kimini taklit etmiş, kiminden endişe duymuştur. Örneğin yuvarlanan kayalardan esinlenerek tekerleği icat eden insan, yıldırım ve deprem gibi anlamlandıramadığı doğa olaylarından korkmuştur. Endişeleri, insanoğlunu bu olayları sorgulamaktan alıkoymamış aksine daha da merak uyandırmıştır. İnsanoğlunun doğayı anlama çabası ile başlayan doğa felsefesi; aslında bugün fizik, kimya, biyoloji ve matematik olarak adlandırılan temel bilim dallarının bütünüdür. Zaman içerisinde çalışma alanlarına göre birbirinden ayrılan fizik, kimya ve biyoloji bilim dalları fen bilimleri olarak adlandırılmakta, matematik ise bilimin ortak dili olarak kullanılmaktadır.

Fizik; uzay, zaman, madde ve enerji arasındaki ilişkileri inceleyen, gözlem ve deneye dayalı bir bilim dalıdır.

Çok eski zamanlarda insanlar, öncelikle, duyu organlarıyla algılayabildikleri makro evreni anlamaya çalışmışlardır. Gezegenlerin ve yıldızların nasıl hareket ettiği, şimşek ve yıldırımın nasıl oluştuğu gibi pek çok soruya cevap aramışlardır. Makro evrene ait bu sorulara verilen cevaplar, zamanla bilimsel çalışma basamaklarına göre açıklanarak teori ve kanunlar geliştirilmiştir. Bilim insanları “Neden?” ve “Nasıl?” sorularını sorarak bilgi seviyelerini daima üst seviyeye taşır. Örneğin 16 ve 17. yüzyılda Galileo Galilei (Galileo Galile) ve Isaac Newton’ın (Ayzek Nivtın) hareket ile ilgili çalışmalarıyla fiziğin alt dalı olan mekanik oluşmuştur. 20. yüzyıl başlarında oluşan bazı sorular, var olan fizik bilgisi ile açıklanamayan yeni bir fizik anlayışının doğmasını sağlamıştır. Bilim insanlarının duyu organlarıyla doğrudan algılayamadığı mikro evrende gerçekleşen olaylar ve bu olaylara ait soru ve cevaplardan oluşan bu anlayış, “modern fizik” olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle sonrasında makro evrene ait fizik bilgileri ise “klâsik fizik” olarak tanımlanmıştır.

Fizik bilimi evrendeki mikro âlemden makro âleme kadar inanılmaz geniş bir çalışma alanına sahiptir. Atom altı parçacıkların davranışlarından Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin hareketlerine, sinir sistemindeki bilgi iletiminden Dünya ile haberleşme uyduları arasındaki iletişime, nano yapıların özelliklerinden yalıtım malzemelerine, soğutma sistemlerinden güneş enerjisine kadar pek çok konu fizik biliminin çalışma alanı içerisindedir. LCD televizyonlardan akıllı telefonlara, bilgisayarlardan bilgisayarlı tomografi gibi tıbbi görüntüleme cihazlarına kadar pek çok ürün de fiziğin uygulama alanına girmektedir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı CevaplarıFizik 9. Sınıf CevaplarıFizik 9. Sınıf ÇözümleriFizik Ders Kitabı CevaplarıFizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Fizik Ders Kitabı ÇözümleriFizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Fizik Kitabı CevaplarıFizik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Sayfa 17,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.